Miešanie vakcín proti ochoreniu Covid -19 od rôznych výrobcov zvyšuje výskyt miernych až stredne závažných vedľajších účinkov. Naznačujú to predbežné výsledky štúdie, o ktorej informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Štúdia s názvom Com-Cov, ktorej predbežné výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise The Lancet, sa začala vo februári s cieľom zistiť účinky miešania vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech. Bádatelia sledovali dve skupiny ľudí - prvej bola podaná najprv AstraZeneca a potom Pfizer/BioNTech, pričom tej druhej najprv Pfizer/BioNTech a potom AstraZeneca. Čas medzi dávkami bol v oboch prípadoch štyri týždne a všetci účastníci mali 50 alebo viac rokov.

WA 3 archív Ebesberg - Na archívnej snímke z 22. marca 2021 ampulky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Astrazeneca sú chladničke vo vakcinačnom centre v nemeckom meste Ebersberg. Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v 53 európskych krajinách už prekonal jeden milión. Oznámila to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá zároveň odporučila ďalšie používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, uviedla agentúra AP. Riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge zdôraznil, ž
Neprehliadnite

Španielsko skúma miešanie dvoch rôznych vakcín proti koronavírusu

Výskumníci zistili, že u ľudí v oboch skupinách sa po druhej dávke častejšie vyskytli vedľajšie účinky než u tých, čo dostali dve dávky rovnakej vakcíny. Medzi pozorované príznaky patrili triaška, únava, bolesti hlavy a horúčkovité stavy. Tie však rýchlo prešli a výskumníci nespozorovali iné nežiadúce účinky. Je možné, že tieto príznaky sa u mladších osôb budú vyskytovať častejšie, píšu bádatelia.

Ako však poznamenáva DPA, tieto predbežné výsledky sa týkajú len reaktogenicity miešania vakcín, teda ako sa ľudia po očkovaní cítia, a nie imunogenicity, čiže schopnosti vyvolať bunkovú imunitnú odpoveď a tým pádom chrániť pred chorobou. „Aj keď ide o druhoradú súčasť toho, čo sa prostredníctvom týchto štúdií pokúšame zistiť, je dôležité, aby sme ľudí o týchto údajoch informovali, najmä v čase, keď sa miešanie vakcín zvažuje v niekoľkých krajinách," povedal hlavný výskumník štúdie a profesor pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite v Británii Matthew Snape.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 FOTO TASR/AP   


A shot of the Russian vaccine Sputnik V vaccine against the new coronavirus is prepared to be inoculated to a patient in Saint Margit Hospital in Budapest, Hungary, Wednesday, April 14, 2021. (Zoltan Balogh/MTI via AP)
Neprehliadnite

Dosť bolo úvah, ktorá vakcína je účinnejšia. Čo takto vakcínový koktail? Vedci hľadajú odpoveď

„Výsledky tejto štúdie naznačujú, že miešanie vakcín môže deň po očkovaní viesť k zvýšeniu absencií z práce, čo je potrebné zohľadniť pri plánovaní očkovania zdravotníckych pracovníkov," priblížil Snape. Profesor dodal, že počet pozorovaných príznakov sa príliš nelíšil v závislosti od toho, ktorá vakcína bola podaná ako prvá. Snape dúfa, že údaje o imunogenicite miešania vakcín zverejnia v nadchádzajúcich mesiacoch. Medzitým skúmajú aj to, či skoré a pravidelné užívanie paracetamolu pomáha znížiť výskyt vedľajších účinkov.

Španielske zdravotnícke úrady začali koncom apríla podávať dávky vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech účastníkom vládnou riadenej štúdie, aj mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Výskumníci zo španielskeho Inštitútu Karola III. chcú zistiť účinky miešania vakcín od rôznych výrobcov, keďže hľadajú náhradnú druhú dávku - dôvodom je výskyt veľmi zriedkavých krvných zrazenín v mozgu spájaných s očkovacou látkou od AstraZenecy.