Najnovšie výskumy naznačujú, že kombináciou dávky vakcíny Oxford/AstraZeneca s očkovacou látkou Pfizer/BioNTech sa vytvára silná imunitná odpoveď proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Vedci Oxfordskej univerzity v rámci štúdie Com-COV skúmali možnosť podať človeku dve dávky vakcíny od rôznych výrobcov. Tieto vakcíny boli podané s odstupom štyroch týždňov.
V štúdii sa píše, že očkovanie vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech a následné podanie druhej dávky vakcíny Oxford/AstraZeneca - alebo aj v opačnom poradí - indukuje vysoké koncentrácie protilátok. Tieto zistenia by mohli umožniť flexibilitu očkovania v Británii aj v očkovacích kampaniach v iných štátoch, lebo ľudia by sa mohli dať zaočkovať akoukoľvek dostupnou vakcínou, a nie len čakať na podanie vakcíny rovnakej ako ich prvá dávka.
Profesor Matthew Snape, docent pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite a hlavný riešiteľ štúdie, uviedol, že ,,štúdia Com-COV hodnotila kombináciu vakcín Oxford a Pfizer, aby sa zistilo, do akej miery sa tieto vakcíny môžu zamieňať, čo by v Británii i inde vo svete potenciálne umožnilo flexibilitu pri očkovaní". Z výsledkov podľa Snapea vyplýva, že keď sa kombinácie vakcín podávajú v štvortýždňovom intervale, indukujú imunitnú reakciu, ktorá ,,je nad stanovenou prahovou hodnotou podľa štandardného očkovacieho plánu Oxford/AstraZeneca".
Vakcíny s technológiou mRNA ochránia pred Covidom-19 niekoľko rokov, ukazuje nová štúdia
Riešitelia štúdie tiež dospeli k záveru, že podanie vakcín Pfizer a AstraZeneca v akomkoľvek poradí prináša lepšie výsledky ako dve dávky očkovacej látky od AstraZenecy. Ak by sa však vakcína od AstraZenecy brala ako prvá dávka, a nie ako druhá dávka, prinieslo by to ešte lepšie výsledky. Dve dávky Pfizeru priniesli najlepšie výsledky na úroveň protilátok - proteínov, ktoré pomáhajú neutralizovať vírusy pri vstupe do tela.
Prvá dávka vakcíny AstraZeneca nasledovaná dávkou Pfizeru priniesla zasa najlepšie výsledky, pokiaľ ide o T lymfocyty - typ bielych krviniek, ktoré napádajú cudzie látky v tele vrátane vírusov. Autori štúdie zdôraznili, že ich doterajšie výsledky sú založené na štvortýždňovom intervale medzi prvou a druhou dávkou vakcíny. Ďalšie výsledky - s použitím 12-týždňového intervalu - budú k dispozícii v júli. Iné štúdie už dávnejšie preukázali, že vakcína AstraZeneca mala vyššiu účinnosť, ak sa jej druhá dávka podala 8 až 12 týždňov po prvej.