Inštitút kolúznej väzby sa v súčasnosti „nadužíva", za vlády Smeru-SD to tak nebolo. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) počas diskusie k návrhu novely Trestného poriadku, ktorý predložila Petra Hajšelová (Sme rodina). Kollár zároveň vytkol Smeru-SD, že za jeho vlády sa nezmiernili podmienky kolúznej väzby. Poslanci o návrhu rokovali v závere siedmeho rokovacieho dňa 28. schôdze NR SR.

Vyčítam možno strane Smer, že keď vládli, mali možnosť to opraviť, neurobili to. Ale radšej neskôr ako nikdy. Musím však rovnako povedať, že za vlády Smeru sa kolúzna väzba 'nenadužívala', ale dnes sa 'nadužíva'," pripomenul predseda parlamentu.

Kollár podľa svojich slov prišiel za ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) už na jeseň, žiadal úpravu prísnych trestov. Tvrdí, že ľudia sú v kolúznej väzbe týraní. „Pre mňa je úplne šokujúce, kam sme sa až dostali," vyhlásil.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas 27. schôdze parlamentu, na ktorej sa rokuje o programovom vyhlásení vlády SR v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár pripustil, že sa o kolúznu väzbu zaujímajú aj kvôli Pčolinskému

Poslanec Alojz Baránik (SaS) s Kollárom súhlasí, no reagoval, že návrh Hajšelovej nerieši problémy, ktoré pomenoval. Osoby v kolúznej väzbe sú zatiaľ nevinné, preto by podľa neho mali mať najlepšie možné prostredie. Tieto problémy a „excesy" má podľa Baránika riešiť prokuratúra, pretože tá dohliada na výkon väzby.

Kollára podporil v diskusii aj poslanec Marián Saloň (Smer-SD). Poslanec Boris Susko (Smer-SD) nechce, aby sa problém zúžil len na kolúznu väzbu, hoci v nej sú najprísnejšie podmienky. Upozornil, že vo všetkých typoch väzby sú nevinní ľudia.

Poslankyňa Katarína Hatráková (OĽANO) upozornila počas diskusie na problémy ľudí v kolúznej väzbe z hľadiska psychológie, upozornila napríklad na problém deprivácie spánku. Pripomenula tiež, že osoby vo väzbe sú zatiaľ nevinné a ťarchu každého dňa vo väzbe nesú ťažšie ako osoby vo výkone trestu. Podmienky držania vo väzbe by mali byť podľa Hatrákovej dôstojné. Hajšelovej sa za návrh legislatívy poďakovala.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) sa v utorok 27. apríla 2021 na neverejnom zasadnutí zaoberal návrhom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) predĺžiť väzbu bývalému predsedovi Okresného súdu Bratislava III (OS) Davidovi L. a podnikateľovi Zoroslavovi K. Na snímke člen Zboru väzenskej justičnej stáže na ŠTS 27. apríla 2021 v Pezinku. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Diskusia o kolúznej väzbe nabrala zlý kurz. Ovládla ju politika

Hajšelová odmietla, že by svoj návrh predložila v súvislosti s „jednou" osobou či exponovanými osobami. Dodala, že tento problém sa týka tisícov ľudí. V diskusii však poslanci spomínali prípad zosnulého exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, ako aj exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Niekoľkí poslanci vyjadrili v pléne podporu manželke Vladimíra Pčolinského, poslankyni Andrei Pčolinskej (Sme rodina).

V koalícii bola o návrhu legislatívy diskusia, keďže vlastný návrh o lehote kolúznej väzby predložila ministerka spravodlivosti do medzirezortného pripomienkovania. Hajšelová bola pripravená v prípade dohody svoj návrh stiahnuť.

Poslanci sa opäť zídu v piatok (14. 5.) od 9.00 h, rokovať majú o vládnych novelách, ktoré preberajú v skrátenom legislatívnom konaní.