Plénum Národnej rady (NR) SR zrejme o stíhačkách MiG-29 a ich darovaní Ukrajine rozhodovať nebude, koalícia našla iný spôsob. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Šéf parlamentu zároveň skonštatoval, že aktuálne nie je vôľa na zmenu Ústavy SR v súvislosti s kompetenciami dočasne poverenej vlády.

Kollár potvrdil, že na schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať popoludní, nebude nový návrh uznesenia v súvislosti so stíhačkami. Ozrejmil, že v pondelok (13. 3.) večer sa na koaličnej rade s partnermi dohodli na inom scenári.

,,Nepôjdeme cez toto uznesenie. Parlament prijíma zákony, ale nerobí výkon moci. Parlament nemôže cez prijatie uznesení odovzdávať komukoľvek naše zbraňové systémy. To musí urobiť len vláda a minister," povedal šéf parlamentu. Konkrétny postup zatiaľ neprezradil, aby ,,opozičné politické strany na to nepripravil".

Zároveň by sa podľa neho stíhačky mali riešiť inak aj v súvislosti s kompenzáciou občanom. ,,Keď sa naši ľudia svojou prácou podieľali na nejakých hodnotách, ktoré teraz ideme odovzdať, tak by mali mať z toho kompenzáciu," tvrdí.

Čo sa týka chýbajúcich kompetencií dočasne poverenej vlády napríklad v závažných zahraničnopolitických otázkach, podľa Kollára sa to už v tomto volebnom období meniť nebude. Poukázal na to, že naplánované sú už len tri riadne schôdze parlamentu do predčasných volieb. Myslí si, že aktuálne nie je ani vôľa meniť ústavu kvôli týmto kompetenciám.

Ďalšie dôležité správy

SY 37 Vilnius - Vojenská stíhačka F-16 portugalského letectva (vľavo) a stroj kanadského letectva F-18 počas hliadkového letu v rámci misie NATO Baltic Air Policing v litovskom vzdušnom priestore 20. novembra 2014. NATO má momentálne v oblasti Pobaltia 16 stíhačiek, ktoré sledujú vzdušné priestory Litvy, Lotyšska a Estónska.
Neprehliadnite

Marinová je otvorená diskusii o darovaní stíhačiek F-18 Ukrajine, vo Fínsku zožala kritiku