Spravodlivosť sa nedá dosiahnuť nespravodlivosťou a nedodržaním zákona. To, čo sa dostáva na verejnosť, sú závažné obvinenia, ktoré sú dôkazne podložené. Treba sa o tom rozprávať. Vyhlásil to vo štvrtok predseda Sme rodina a Národnej rady SR Boris Kollár. Svojím vystúpením v pléne chcel odôvodniť, prečo poslanci Sme rodina podporili program mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Rozviazané ruky polície neznamenajú podľa Kollára svojvôľu.
Vláda nemôže opakovať chyby minulosti
Podľa Kollára treba diskutovať o tom, čo sa dialo počas predošlých vlád a o tom, čo sa deje teraz. Treba podľa neho merať jedným metrom. „Keď niečo vyčítame smerákom, nezakrývajme si oči, keď sa to isté deje aj za nás,“ vyhlásil s tým, že súčasná vláda nemôže dopustiť praktiky, ktoré sa diali v minulosti.
„Sme tu preto, aby sme napravili to, čo robili oni. Ale nemôžeme to naprávať tak, že budeme robiť to isté alebo ešte horšie. Poďme napádať veci, ktoré boli zlé. Keď sú dôkazy, poďme ich pozatvárať, ale robme to zákonnou cestu,“ skonštatoval Kollár. Nechce pripustiť nadužívanie práva. „Pokiaľ chceme byť spravodliví, musíme byť sami čistí,“ povedal. Nechce, aby jedna mafiánska skupina nahradila druhú. Upozornil policajtov, že rozviazané ruky neznamenajú svojvôľu. „Nech si to uvedomia, lebo raz budú za to pykať,“ povedal. Pripomenul tiež prípad poslanca Sme rodina Martina Borguľu, ktorý sa podľa jeho slov z večera do rána dostal z pozície svedka na status obvineného.
Blanár tvrdí, že sú porušené zásady právneho štátu
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár vo svojom vystúpení poznamenal, že právny štát znamená princíp jedného metra, ktorý sa dodržiava. Ak existuje dvojaký meter, znamená to podľa neho „eróziu“ právneho štátu. Slovensko sa podľa neho len tvári, že je právny štát.