Nedávno zverejnená harvardská štúdia hovorí o tom, že čínsky Wu-chan mohol zaznamenať zvýšenú aktivitu v súvislosti s koronavírusom už na konci minulého leta. Covid-19 tak nemusí pochádzať z domácej tržnice, kde sa mal objaviť v decembri. V populácii mohol kolovať už skôr.

JB 11 Peking - Ženy s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu prechádzajú okolo vstupu do Zakázaného mesta počas Čínskeho národného ľudového kongresu  (NPC) v Pekingu 22. mája 2020. Na tohtoročnom zasadnutí národného parlamentu budú podľa očakávania dominovať ekonomické témy a zdravotná starostlivosť. Zasadnutie sa koná v čase zhoršeného napätia so Spojenými štátmi v obchodnej a politickej oblasti v súvislosti s pandémiou koronavírusu. FOTO TASR/AP

Women wearing protective
Neprehliadnite

V Pekingu zaznamenali viac ako 100 nových prípadov nákazy koronavírusom

Teóriu o skoršom objavení sa vírusu potvrdzujú aj dáta z Francúzska, kde sa podľa krvných vzoriek prvé prípady v krajine objavili rovnako v decembri. Takže vírus mohol aj na Slovensku kolovať dávno predtým, ako sa začali robiť prvé testy.

Druhá vlna pred nami

Kým prvá vlna je za nami, minimálne v Európe, druhá vlna je podľa mnohých epidemiológov iba pred nami. Prudký nárast nových potvrdených prípadov v mnohých amerických mestách či štátoch, ťažko zastaviteľný rast v Južnej Amerike, nové ohniská nákaz v juhovýchodnej Ázii a dokonca aj prudký rast prípadov v Pekingu – to všetko naznačuje, že boj s koronavírusom bude dlhý.

Aj keď sa momentálne pracuje na mnohých vakcínach, podľa Robinna Shattocka z Imperial College London prvé vakcíny iba zmiernia silu ochorenia, no infekcii nebudú schopné zabrániť. Pri tom ako desiatky percent ľudí odmietajú možnosť dať sa zaočkovať, kolektívna imunita bude dlho nedosiahnuteľným cieľom.

Podľa vedcov iba nakazenie 65 – 70 populácie by pomohlo vytvoriť kolektívnu imunitu. Dáta však ukazujú, že od tohto čísla sú výrazne ďaleko aj také zasiahnuté krajiny ako Španielsko alebo Taliansko.

Krvné testovanie

Či jedinec prekonal Covid-19 alebo nie ukazuje krvný test, ktorý deteguje špecifické protilátky. Takýto test dokáže s takmer 100-percentou pravdepodobnosťou odhaliť, či človek prekonal nákazu novým koronavírusom. A to napriek tomu, že v tretine, možno až polovici prípadov o tom nemusel vedieť.

vyskum, laboratorium, vakcina, covid
Neprehliadnite

Vakcína proti koronavírusu je blízko. Kto vyhrá boj o prvenstvo?

Mnohé krajiny vykonávajú plošné testovanie, aby zistili prevalenciu (početnosť nákazy) vo svojej populácii. Z dát sa zistilo, že prevalencia Covidu-19 je aj v takých zasiahnutých krajinách ako Španielsko alebo Taliansko iba v okolí piatich percent.

Omnoho zasiahnutejšie boli, prirodzene, veľké mestá. V New Yorku a Londýne dosahuje prevalencia takmer pätinu populácie. Je paradoxné, že v samotnom Wu-chane má v krvi protilátky iba niečo cez tri percentá populácie

Imunitný pas

Pre vedcov je koronavírus ešte v mnohom veľkou neznámou. Zdá sa však byť čoraz pravdepodobnejšie, že jedinec, ktorý chorobu už prekonal, sa nedokáže opätovne nakaziť. Minimálne na čas niekoľkých mesiacov. A rovnako nedokáže infikovať ostatných.

poistovna dovera;22.08.2006;Foto hudec peter;poistovna dovera
Neprehliadnite

Prvá poisťovňa preplatí test protilátok proti koronavírusu

Práve z tohto dôvodu sa začalo hovoriť o imunitnom pase. Ten by sa mohol vydávať všetkým, ktorí chorobu prekonali, čo indikuje práve prítomnosť protilátok v krvi. Avšak myšlienka imunitného pasu narazila na veľký odpor na mnohých frontoch a je otázne, či sa bude realizovať.

Vlastná bezpečnosť

Človek však môže zistiť, minimálne pre svoju vlastnú zvedavosť a bezpečnosť, či chorobu prekonal. Stačí si dať spraviť protilátkové testy. Na Slovensku ich realizujú laboratóriá Alpha medical. Aj keď zamorenie slovenskej populácie bude pravdepodobne veľmi nízke, mnohým ľuďom dokáže dať odpoveď na to, do akej miery sa môžu vystavovať riziku nákazy, povedzme, cestou do zahraničia.

Kým serologický test na Covid-19 stojí pár desiatok eur, teraz je možné ho získať zadarmo pre poistencov Dôvery za stanovených podmienok.

Peter Lednický
Neprehliadnite

P. Lednický: Druhej vlny epidémie sa obávam rovnako ako druhej vlny zatvárania ekonomiky

Kým slovenské ministerstvo zdravotníctva neohlásilo nijakú iniciatívu na získanie dát o zamorení slovenskej populácie, spraví tak aspoň pomocou dobrovoľných testov Alpha medical. Spoločnosť bude tieto dáta zbierať a neskôr ich poskytne vláde a vedcom.

„Sme presvedčení, že informácie sú najlepším spôsobom boja proti ochoreniu. Vďaka nim dokáže vláda lepšie cieliť svoje opatrenia a môže zvoliť prístup, ktorý bude pre ľudí aj pre ekonomiku únosnejší,“ myslí si Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical, s. r. o.

Infographic: COVID-19 How Far Away Are We From Herd Immunity? | Statista You will find more infographics at Statista