Rada Bielej vrany okrem Jána Kuciaka ocenila Pavlu Holcovú z Centra pre investigatívnu žurnalistiku CZ, Xéniu Makarovú z týždenníka Trend, Zuzanu Petkovú, bývalú redaktorku Trendu, Moniku Tódovú z Denníka N, Mareka Vagoviča z portálu Aktuality.sk a Adama Valčeka z denníka Sme.
Biela vrana 2018 - bývalá novinárka Zuzana Petková Zdroj: Facebook / Kaja Bernátová
Ocenením novinárov chcela rada vyzdvihnúť výnimočnosť situácie, ktorej čelili. „Do vraždy Jána Kuciaka sme žili v presvedčení, že v tejto krajine nehrozí za verejnú službu strata života. Táto udalosť bola pre spoločnosť takým šokom, že chceme životu Jána Kuciaka vzdať ocenením úctu a hold. Preto sme ju nechceli dopĺňať o iné príbehy,“ uviedol výkonný riaditeľ Via Iuris Milan Šagát.
Odovzdávanie cien Biela vrana
Ako doplnila šéfka Aliancia Fair-play Zuzana Wienk, ide o prejav vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázanie na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť, najmä v zlomových okamihoch.
Ruka nájomného vraha
Podľa oceneného Mareka Vagoviča médiá dlho suplovali prácu polície, prokuratúry aj súdov. „Aj vďaka novinárom ako Ján Kuciak sa to postupne mení, keďže ľudia ako Marian K. alebo Ladislav B. už nie sú nedotknuteľní. Dnes je úloha médií skôr kontrolná, aby sa kompetentní neuspokojili a postavili pred spravodlivosť všetkých gaunerov z politiky aj biznisu,“ povedal.
„Byť Bielou vranou je pocta, ktorú si veľmi vážim. Prebrať si však toto ocenenie v situácii, keď jedného z nás umlčala ruka nájomného vraha, je aj deväť mesiacov od tohto ohavného zločinu nesmierne náročné,“ povedal v príhovore novinár Marek Vagovič.
„Mysleli sme si, že eštebácke metódy skončili 17. novembra 1989. Žiaľ, mýlili sme sa, ale ideme ďalej. Za dvoch krásnych, čistých, čestných a zodpovedných mladých ľudí, lebo ani oni by to nikdy nevzdali. Nebojte sa, Jano a Martina, raz ich všetkých dostaneme tam, kam patria. Pravda a slušnosť zvíťazí nad lžou a bezcharakternosťou,“ dodal.
Podľa Adama Valčeka z denníka Sme tento rok bol síce tragický, ale ukázal, aký veľký zmysel má táto práca a že jej výsledky môžu byť viditeľné veľmi rýchlo, ak orgány presadzovania práva konajú. „Videli sme to na prípadoch káuz, ktoré boli najprv uzatvorené s výsledkom, že skutok sa nestal, ale po kritike od novinárov sa opäť otvorili a odstíhali.“
Extra poďakovanie
Rada Bielej vrany tento rok udelila po prvý raz aj špeciálne poďakovanie iniciatíve Za slušné Slovensko. Vzhľadom na vstup niektorých jeho organizátorov do politiky im nemohlo byť udelená Biela vrana, ktorá je občianskym ocenením. Viac než dvesto ľuďom na celom Slovensku, ale aj v zahraničí, mladým aj starým. Ľuďom, vďaka ktorým vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí bojovať za demokraciu a slušnú politiku. Ľuďom, ktorí nás inšpirujú začať od seba.
„Zároveň však rada nemohla prehliadnuť význam a hodnotu iniciatívy v prvom polroku roka 2018, a preto sa rozhodla udeliť špeciálne poďakovanie všetkým organizátorom protestov po Slovensku, ale aj na svete,“ uviedli organizátori.
Laureátov 11. ročníka vybrala Rada Bielej vrany v zložení: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová. Súčasťou rady sú aj zástupcovia Aliancie Fair-play a Via Iuris. Sošky bielych vrán opäť vytvoril výtvarník Fero Guldan.