Slovensko pravdepodobne odmietne kolaterál za prípadnú pôžičku Grécku. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je nevýhodný. „Podmienky kolaterálu sú také, že nebudem navrhovať kolegom vo vláde, aby sme sa oň uchádzali," povedal na piatkovej tlačovej konferencii I. Mikloš s tým, že o tomto postoji informoval už aj na koaličnej rade a bola na tom zhoda.

Podľa I. Mikloša najväčšou nevýhodou konštrukcie kolaterálu je to, že krajina, ktorá si ho uplatní, bude musieť do nového eurovalu, teda Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), splatiť celý kapitál už v prvom roku, teda v roku 2013 a nie v piatich tranžiach, ako to dohodli lídri krajín eurozóny.

Okrem toho je kolaterálom pokrytých len 20 percent pohľadávky. Krajina, ktorá ho uplatní, stratí nárok na výnosy z garancií alebo pôžičky. Navyše bude kolaterál zmrazený po dobu trvania pôžičky, teda 15 až 30 rokov. Podmienka možnosti kolaterálu, ktorú požadovalo aj Slovensko, tak bola podľa I. Mikloša naplnená. Tvrdí však, že lepšie sa jeho podmienky vyrokovať nedali.

Problémom je najmä obmedzený objem majetku, ktorý môžu Gréci ako záruku ponúknuť. Podstatná časť lukratívneho majetku je totiž súčasťou ambiciózneho privatizačného plánu a preto ako záruka slúžiť nemôže.

Kolaterál podľa I. Mikloša nemohol byť postavený silnejšie ani z právneho hľadiska. „Ak by noví veritelia dostali silné kolaterály, tak by to poškodzovalo veriteľov starých, ktorí by mohli takýto systém kolaterálu právne napadnúť a spochybniť," dodal minister financií.

Na rokovaní ministrov financií eurozóny pritom podľa Mikloša o takýto kolaterál žiadalo iba Fínsko, 14 krajín ho už odmietlo. Minister zatiaľ čaká na mandát od vlády.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo