Antverpy sa stali kľúčovým vstupným bodom na kokaínovú superdiaľnicu. Množstvo drogy, ktorú tu príslušníci belgickej colnej správy za posledných desať rokov zhabali, stúplo vyše dvadsaťnásobne. Aj napriek tomu sa im podarí zachytiť len desať až 40 percent kokaínu prechádzajúceho týmto druhým najväčším prístavom v Európe, píše Bloomberg.
Už tak problémové štvrte európskych miest zaplavuje čoraz viac drog, čo má za následok zintenzívnenie násilia medzi gangmi. Politici už preto problém nemôžu ďalej ignorovať. „Nie je to problém Antverp. Nie je to problém Bruselu. Nie je to problém Belgicka. Nie je to problém Európy. Je to celosvetový problém,“ povedal belgický minister spravodlivosti Paul Van Tigchel s tým, že jeho krajina nárast drogovej kriminality bez pomoci vyriešiť nedokáže.
Brána do Európy
Antverpami prechádza najmä kokaín z krajín Latinskej Ameriky. Prístav sa rozprestiera na území väčšom než Paríž a ročne spracuje až 12 miliónov kontajnerov. Jednou z najobľúbenejších taktík pašerákov sú takzvané „trójske kontajnery“.
Spočíva v tom, že sa niekoľko mladých mužov ukryje vnútri prázdnych kontajnerov, ktoré pricestujú do prístavu. Následne z nich vylezú a vyzdvihnú kokaín z iného prichádzajúceho kontajneru. Potom sa vrátia do toho pôvodného, ktorý z prístavu vycestuje ďalej do Európy. Celá operácia často trvá niekoľko dní.
Približne 90 percent kokaínu, ktorý dorazí do Antverp, prekročí hranice Holandska a prostredníctvom rozsiahlej siete priekupníkov a zločincov putuje ďalej do Európy.
Drogové vojny
Aj keď colné správy v európskych prístavoch množstvom zhabaných drog trhajú rok čo rok nové rekordy, úrady sa problémom začali seriózne zaoberať, až keď sa ulicami miest začala šíriť vlna násilia. Pouličné streľby sú v Bruseli už takmer na týždennom poriadku, a to dokonca aj v tých najluxusnejších štvrtiach. Zlomovým bodom bol rok 2023, keď počas prestrelky drogových gangov zahynulo iba 11-ročné dievča.
Holandská polícia už tento rok eviduje vyše 250 výbuchov domov, ktoré sú súčasťou bojov gangov o kontrolu územia. Tie sa pravidelne odohrávajú aj vo Francúzsku na niektorých predmestiach Paríža a Marseille.
„Situácia sa zhoršuje. Aj napriek rekordným mieram konfiškácie evidujeme, že ceny produktov neklesajú a ich čistota stúpa. To znamená, že na európskom trhu je k dispozícii veľké množstvo kokaínu,“ povedala v nedávnom rozhovore eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.