Priestor sa vypracovať a byť sám sebou
Občas kariéra nejde podľa plánu. To ale neznamená, že nebudete úspešní. Pred tým, ako Andrej Vinš pred takmer dvadsiatimi rokmi nastúpil do Dell Technologies, pracoval ako učiteľ nemčiny na základnej škole. Keď začali redukovať počet zamestnancov, rozhodol sa prenechať miesto starším kolegom a vyskúšať niečo iné. Narazil vtedy na inzerát od firmy Dell, a keďže ovládal dva jazyky a vždy ho bavili technológie, pomyslel si, že sa tam nestratí.
„Keď som sa prihlásil, v spoločnosti Dell mi povedali, že u nich sa začína odspodu,“ spomína Andrej. Bez skúseností teda začal na oddelení technickej podpory. Po necelom roku sa vyšvihol na pozíciu kouča, na ktorej ľuďom pomáhal s procesnými či komunikačnými zručnosťami – robil teda niečo podobné ako učiteľ. Ďalší rok na to už viedol tím pätnástich ľudí a postupne sa dostal na globálnu manažérsku pozíciu, na ktorej pôsobí do dnes.
Andrej hovorí o dôležitosti otvorených a priamych vzťahov a o tom, aby si človek zachoval jedinečnosť. „Človek tu nemusí zapadnúť obliekaním a nemusí kopírovať správanie ostatných. Môže byť sám sebou. Všetci tu majú rovnaké predpoklady na kariérny rast a rozvoj.“ Pre Andreja a pár jeho kolegov to tiež znamená, že o dvanástej zatvoria laptopy a idú si zabehať. Dell totiž umožňuje zamestnancom flexibilne si plánovať čas. „Pohyb nám pomáha ventilovať stres a balansovať sedavú robotu. Pridať sa môže naozaj hocikto, lebo beháme podľa najpomalšieho člena.“
Všetci si navzájom tykáme
Peter Macejka dostáva ponuky od konkurencie často. V Dell Technologies ho však už 17 rokov držia možnosti kariérneho rozvoja a neformálna firemná kultúra. Hovorí, že hierarchiu v práci necítiť. „Pravidelne sa stretávame s globálnym finančným riaditeľom, lebo chce vedieť, čo sa v spoločnosti deje. Vzťahy s kolegami sú uvoľnené, všetci si navzájom tykáme.“
V súvislosti s pracovným svetom sa veľa hovorí o uprednostňovaní určitých charakterových čŕt, napríklad extrovertnosti. V Dell Technologies si však svoje miesto nájde každý. Úlohou manažmentu je, aby sa každý cítil akceptovaný a mal priestor rozvíjať svoje slabé stránky. „Každý z nás je úspešný vďaka tomu, v čom je unikátny,“ vysvetľuje Peter. „Dynamika v tíme funguje najlepšie, keď je v ňom zmes osobností, nemali by byť len klony vedenia.“
Sú zapálení a hľadajú svoje miesto
Okrem neformálnej kultúry Petra zaujali možnosti zmeny kariérneho smerovania. Zázemie má v marketingu a prešiel cez niekoľko pozícií vo svojom odbore, nejaký čas ale strávil v službách a posledných 12 rokov pôsobí na finančnom oddelení. Za ten čas dokázal získať široké spektrum skúseností, ku ktorým by sa inde nedostal. „Vedel som získať vedomosti na to, aby som potom mohol postupovať vyššie. Fáza učenia sa zakaždým chvíľu trvá, ale podpora zamestnancov je tu na vysokej úrovni,“ hovorí Peter.
Dnes majú mladí mnoho možností a je pre nich náročnejšie vybrať si ten správny smer. Majú tendenciu skúšať a dlhšie sa hľadať, prostredie korporátu pre nich preto môže byť ideálnym miestom. „Ponúkame flexibilné stáže pre študentov vysokých škôl, po ktorých môžu nastúpiť ako plnohodnotní zamestnanci,“ vysvetľuje. „Okrem toho máme programy, v ktorých majú ľudia šancu rotovať každého pol roka, až kým nenájdu to, čo ich napĺňa.“
Rozmanité prostredie na rast
Korporátny svet je často lákavý pre ľudí, ktorí chcú cestovať. Po škole sa do medzinárodného prostredia Dell Technologies vrhla aj Petra Matoušková, ktorá v ňom pracuje už devätnásty rok. „Hľadala som stabilnú firmu, v ktorej by som mohla spoznávať nové kultúry,“ spomína. „Odkedy som tu, navštívila som Panamu, Indiu, Ameriku aj Čínu. Ste v kontakte s ľuďmi po celom svete. Vidíte, ako pracujú aj kontext ich životov, a to vám rozširuje obzory.“
Dodáva, že ľudí s otvorenou mysľou, ktorí vedia diskutovať, nesúhlasiť a priniesť nové nápady, dnes spoločnosti potrebujú ako soľ. „V práci môžu nastať rôzne konfliktné situácie. Je dôležité mať vyzretých ľudí, ktorí vedia viesť dialóg tak, aby došlo k dohode. Ľudia, ktorí to dokážu, posúvajú svoje spoločnosti aj krajiny ďalej.“
Hodnoty nehlásajú, ale žijú
Rozmanitosť v Dell Technologies sa netýka iba cestovania. „Nehľadáme šablónu, snažíme sa búrať predsudky,“ hovorí. „Máme iniciatívy, ktoré podporujú rôzne skupiny zamestnancov, či už ide o LGBTIQ+ komunitu, zdravotne znevýhodnených, či rodičov. Investujeme aj do environmentálnych programov, občianskej angažovanosti aj darcovstva.“
V súvislosti s korporátnym svetom sa zvykne spájať aj vysoká fluktuácia pracovníkov. Petra sa ale často stretáva s prípadmi, keď sa k nim niekdajší zamestnanci vracajú. Ako hlavný dôvod uvádzajú práve kultúru a prístup vedenia. „Život často prináša výzvy, ktoré sa dajú len ťažko skĺbiť s pracovným životom. Umožňujeme im, aby si dali svoje záležitosti do poriadku a potom sa vrátili, keď budú môcť.“
Najdôležitejší je výsledok
Byť zamestnancom medzinárodnej spoločnosti znamená byť súčasťou niečoho veľkého. Neznamená to však zmeniť sa či sa vzdať svojich preferencií a koníčkov. V Dell Technologies je, koniec-koncov, najdôležitejší výsledok práce. Nezáleží, kde a kedy vznikne ani ako pri tom človek vyzerá.
- Dell
Preferuješ priateľskú kultúru, v ktorej sa môžeš sebarealizovať? Máš rád výzvy, chceš prinášať nové nápady a kariérne rásť? Dell Technologies je miesto, kde tvoja jedinečnosť a talent zapadnú.
Nájdi svoju vysnívanú pozíciu na špecializovanej stránke.