„Darček“ od predstaviteľa Penty
,,Názorovo bližšia je mi SaS, ale zrejme SDKÚ." Takto odpovedal partner Penty Jaroslav Haščák na otázku, za koho bude v marcových voľbách hlasovať. Dodal, že SDKÚ-DS robí pravicovú politiku v praxi lepšie, zatiaľ čo SaS ho vraj sklamala. Z podnikateľových slov musia mať v ružinovskom dome kultúry (sídle SDKÚ-DS) ešte menšiu radosť než z lietajúcich vajíčok od demonštrantov proti kauze Gorila.
Zato predstavitelia Smeru-SD z neďalekej Súmračnej ulice sa teraz môžu na J. Haščáka odvolávať, že s ním v byte na Vazovovej Robert Fico žiadnu kolu nepil. Líder Smeru-SD doteraz návštevu konšpiračného bytu nepotvrdil ani nevyvrátil. Vyhlásil len, že ak by boli informácie z Gorily pravdivé, pitie koly nie je trestným činom. Podľa spisu R. Fico s podnikateľom v byte preberal možné koalície po voľbách v roku 2006, aktivity podnikateľov Juraja Širokého či Jozefa Brhela, odchod skupiny okolo Fedora Flašíka od Smeru-SD či plány so zdravotníctvom alebo druhým dôchodkovým pilierom. Na začiatku stretnutia si vraj R. Fico objednal kolu.
J. Haščák tvrdil, že bol v byte spomínanom v Gorile len dvakrát, na kolaudácii a koncom roka 2006.
Richard Sulík nadhodil svoj odchod z kandidátky
Najnovšie pokračovanie Sasanky - zverejnenie videí s rozhovormi Richarda Sulíka a kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera - zasiahlo liberálov viac než predtým prepisy esemesiek. R. Sulík preto nadhodil možnosť odchodu z kandidátky SaS. Viacerí poslanci strany (Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Martin Chren či Juraj Droba) sa poponáhľali s vyhlásením, že by to nemal robiť. Rozhodnúť sa má vraj cez víkend.
Stiahnutie sa z kandidátky by mohlo byť riskantným ťahom. Priaznivci SaS by to na jednej strane mohli oceniť ako gesto. Avšak postavenie Richarda Sulíka v očiach voličov SaS nie je také ako Mikuláša Dzurindu medzi rozhnevanými potenciálnymi voličmi SDKÚ-DS. Voličov orientovaných na SaS by predstava jej kandidátky bez R. Sulíka nemusela až tak osloviť.
Možno by preto ako gesto stačilo šéfovi SaS o odchode z kandidátky len hovoriť. No R. Sulík už v minulosti viackrát ukázal, že vie nekompromisne presadzovať svoje predstavy, ak si myslí, že sú správne.
SaS je po videách agresívnejšia
Liberáli si najnovšie na svoju stránku umiestnili niekoľko liniek na ostré články z médií. Jedným z nich je vyhlásenie exministra obrany Ľubomíra Galka, že M. Dzurinda je v istom ohľade horší než R. Fico. Ďalej upozorňujú na článok portálu Topky.sk, že zať M. Kočnera má vraj vysokú pozíciu v istej firme Penty. Zvýrazňujú aj správu o odmenách v železničnom Cargu. "Človek sa neubráni úvahám, že všetky tie útoky proti SaS sú len pomstou za aktivity proti Gorile a odvolanie Anny Bubeníkovej z čela FNM," sťažuje sa SaS na internete.
99 percent okúsilo chuť podhodených „dokumentov“
Portál Tumblr.com sa stáva pre marcové voľby postrachom. Tentoraz niekto prišiel s „kompromitujúcim“ dokumentom nazvaným Amur na novú stranu 99 percent. Neznámy autor píše, že Slovenská informačná služba zhromažďovala medzi novembrom a februárom spravodajské poznatky o kľúčovom mužovi 99 percent Ivanovi Weissovi a jeho otcovi Pavlovi. Oboch dokument obviňuje z kontaktov na rusko-izraelského obchodníka so zbraňami Arkadija Gaydamaka. Ten je známy z aféry nelegálneho dovozu zbraní zo strednej Európy prostredníctvom francúzskej vlády do africkej Angoly v 90. rokoch.
Dokument tvrdí, že A.Gaydamak kupoval zbrane aj od firmy Puli založenej P. Weissom. Francúzske úrady sa však pri vyšetrovaní zaujímali o inú slovenskú firmu ZTS OSOS, ktorá akúkoľvek spojitosť s aférou odmietala. Puli sa doteraz v súvislosti s takzvanou aférou Angolagate nespomínala.
Na portáli je len jednoduchý text. Teda žiadne snímky dokumentov, ktoré by mohli pripomínať niečo z dielne spravodajskej služby. Strana 99 percent označila materiál za „znôšku nezmyslov“. „Podobné zlátaniny iba odpútavajú pozornosť od skutočného spisu SIS Gorila,“ tvrdila hovorkyňa strany. Samotná SIS sa k spisu tiež nehlási.
Stále menej ľudí na protestoch Gorila, na SDKÚ však lietali vajíčka
Vyše tisícka ľudí dnes podľa agentúry SITA a portálu Sme.sk prišla na protest proti kauze Gorila v centre Bratislavy, ktorý pokračoval pochodom do Ružinova. Organizátori podľa Sme.sk hovoria, že demonštrantov boli až dve tisícky. Organizátorka Lucia Gallová si klesajúcu účasť verejnosti vysvetľuje diskreditačnou kampaňou.
Pochod sa oficiálne skončil na Trnavskom mýte v širšom centre mesta, už vopred však bolo dohodnuté jeho neoficiálne pokračovanie k budovám SDKÚ-DS a Smeru-SD v Ružinove.
Sídlo SDKÚ-DS bolo zamknuté, desiatky ľudí však hádzali vajíčka. Priestor nato obkolesili ťažkoodenci K centrále Smeru-SD sa už protestujúci nedostali ani dostrel, zabránili im v tom policajti.
Organizátori antiGorily dostávajú zabrať
Hlavné tváre protestného hnutia to majú zložité aj z iných dôvodov ako čoraz väčšieho problému dostať Slovákov do ulíc. Po videu, ktoré malo Luciu Gallovú spájať so stranou 99 percent, ju tentoraz zas anonymný dokument Amur dával dohromady s bývalým funkcionárom SIS Petrom Tóthom. Obaja to popreli. Bývalý šéf policajného Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar zas hrozí trestným oznámením na Petra Pčolinského za jeho výroky o skartovaní spisu Gorila na tlačovej konferencii.
Aspoň odpovede od strán prišli
Aktéri protestov dali tento týždeň politickým stranám zoznam požiadaviek – zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov, znížiť hranicu potrebnú na platnosť referenda tak, aby stačil len súhlas väčšiny účastníkov a zakázať politické nominácie do kontrolných úradov a podnikov s účasťou štátu.
S požiadavkami súhlasili najmä nové strany – Obyčajní ľudia Igora Matoviča, 99 percent, strany Eleonóry Mojsejovej či Anny Belousovovej, Náš kraj a živnostníci. KDH a Smer-SD navrhli rokovania. Takmer všetko podporila SaS. Mostu-Híd a SMK sa zdal návrh ohľadom referenda príliš radikálny, ale k zvyšným dvom bodom sa prihlásili. SDKÚ-DS odobrila obmedzenie imunity a zastavenie politických nomináciách v niektorých stranách.
Spoločný podnet pravice na Ústavný súd
Poslanci KDH, Mosta-Híd, SDKÚ-DS a SaS podajú v posledný februárový deň podnet na Ústavný súd, v ktorom sa budú domáhať rozhodnutia Ivana Gašparoviča o vymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. „Domáhame sa, aby Ústavný súd SR vyslovil, že prezident republiky je povinný rozhodnúť o návrhu Národnej rady SR bez zbytočného odkladu,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH), ktorý podanie vypracoval. Kluby tiež chcú, aby súd povedal, že prezident nemá možnosť rozhodovať o vymenovaní na základe dôvery či sympatií voči zvolenému kandidátovi na generálneho prokurátora.
Napriek tomu, že išlo o ojedinelé stretnutie predstaviteľov stredopravých strán pred voľbami, o prípadnej povolebnej spolupráci sa podľa Pavla Hrušovského z KDH nerozprávali.
Na východe to SDKÚ skúša s inými témami
Ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) v Prešove novinárom povedala, že jej strana sa bude snažiť riešiť problém rýchlych pôžičiek s nevýhodnými podmienkami, ktoré sa neraz končia exekúciou.
Polícia sa posnaží s občianskymi preukazmi
Polícia vychádza v ústrety voličom, ktorí nemajú platný občiansky preukaz. Ako uviedla Denisa Baloghová z policajného prezídia, polícia včas vybaví všetky žiadosti, ktoré budú podané na oddeleniach dokladov príslušných polícii najneskôr do 11-tej hodiny 8. marca tohto roka. "Národné personalizačné centrum ministerstva vnútra zabezpečí výrobu a distribúciu týchto občianskych preukazov tak, aby mohli byť vydané žiadateľom nasledujúci deň, teda 9. marca. V tento deň bude možné vyzdvihnúť si doklady až do 15-tej hodiny," dodala D. Baloghová s tým, že každý volič je povinný sa pred hlasovaním vo voľbách preukázať dokladom totožnosti, teda občianskym preukazom.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Ilustračné foto na titulke - Penta; Foto - SITA / Marián Peiger, SITA / Diana Černáková