Koaličná sebadeštrukcia

Zdá sa, že koalícia nedospeje k dohode o eurovale ani pod hrozbou pádu vlády. V tejto situácii sa nielen politici SaS, ale aj ďalší odporcovia rozšíreného eurovalu pýtajú, načo je komu dobrá sebadeštrukcia a koaličná sebademontáž, akú predstavuje hlasovanie o eurovale spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Bola by to dobrá otázka, keby sa sebadeštrukčný a demontážny akt koalície týmto hlasovaním začal, lenže on sa ním zrejme už len uzavrie.

Rozpad koalície sa začal vtedy, keď jedna vládna strana o troch zvyšných napísala, že pripravujú ekonomickú vlastizradu, že vedú krajinu do ekonomického nevoľníctva, že podporujú rozhodnutie, ktoré „dlhodobo a vo veľkom rozsahu poškodí občanov Slovenska“. Kým žila nádej na kompromis, koaliční partneri sa k SaS správali zdržanlivo. Táto nádej už zjavne nežije, lebo Ivan Mikloš hovorí, že mu Sulíkove výzvy, aby Slovensko zlikvidovalo európsky záchranný mechanizmus, pripadajú „také šialené, že tomu nemôžem uveriť“. Z toho vyplýva, že koalíciu s SaS považuje za nezachrániteľnú.

Ak sa hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o dôvere kabinetu, stane sa tak preto, aby vina za koniec spoločného vládnutia našla svojho konkrétneho nositeľa. Voličov, ktorí si v roku 2006 osvojili názor, že Mikuláš Dzurinda odmietnutím vatikánskej zmluvy rozbil koalíciu, bolo oveľa menej ako tých, ktorí si pamätajú, že vládu „padlo“ KDH, lebo z koalície odišlo. Ani teraz by vina za predčasný koniec kabinetu Ivety Radičovej nepadla na strany, ktoré hlasovania spoja, ale na subjekty, ktoré vláde nedajú v parlamente dôveru.

Výzva predsedu Smeru-SD, ktorá odznela pred týždňom („Dajte na stôl návrh ústavného zákona o predčasných voľbách a vyriešime problém eurovalu za dve a pol minúty“), bude čoskoro podrobená politickej verifikácii. Je isté, že keby Robert Fico nové voľby naozaj chcel, tak si ústavný zákon o predčasných voľbách vynúti. Lenže po nich, vo februári či v marci 2012, nový premiér nedostane krajinu s rekordným rastom (ako po predčasných voľbách v roku 2006), ale štát ohrozený ďalšou krízou.

R. Fico má niekoľko dní na to, aby zvážil, čo vlastne chce, lebo ak dôjde k autodeštrukčnému hlasovaniu o eurovale, bude to práve on, kto si bude musieť vybrať. Také postavenie si nemohol vydobyť, ale iba dostať ako dar na koaličnom podnose.

Viac o slovenskej "eurovaliáde" si prečítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 39.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.