Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) akceptuje rozhodnutie prezidenta Andrej Kisku. Avizoval, že je pripravený zvolať schôdzu parlamentu, na ktorej by novej vláde vyslovil dôveru hneď, ako sa bude dať. Takáto schôdza by mala byť v piatok.

„Keď prezident prijme a vymenuje novú vládu, hneď na druhý deň zvolám schôdzu parlamentu, aby rekonštruovaná vláda začala čím skôr pracovať,“ povedal A. Danko.

Kiskove rozhodnutie podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára prispieť k upokojeniu situácie, čo Slovensko najviac potrebuje. „Vláda bude musieť konať tak, aby dôvera ľudí vo vládu i v ďalšie inštitúcie sa vracala," uviedol.

Zmeny Remišovej nestačia

Ak by nová vláda Petra Pellegriniho mala ambíciu obnoviť dôveru ľudí v inštitúcie, bolo by podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej potrebné zmeniť ministrov v rezortoch, ktoré dlhodobo zlyhávajú.

„Ľudia právom očakávali, že na miesto ministra vnútra, ktoré je kľúčové na vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vládna koalícia ponúkne dôveryhodného a skúseného človeka. No ponúkla ministra zdravotníctva, ktorý navyše v rezorte, ktorý spravoval doteraz, nedosiahol výrazné výsledky a zlepšenie,“ povedala s tým, že nový minister vnútra by mal byť schopný vo veľmi krátkom čase urobiť najpotrebnejšie zmeny v personálnom obsadení polície, a to vymeniť policajného prezidenta a očistiť políciu.

„Z pohľadu boja proti korupcii dve najdôležitejšie funkcie v polícii – policajný prezident a šéf protikorupčnej jednotky – sú obaja z prostredia oligarchu v pozadí strany Smer, jeden je jeho švagor a druhého manželka je vo vedení firmy jeho syna,“ upozornila.

Kollárovci volajú po predčasných voľbách

Hnutie Sme rodina naďalej zastáva stanovisko, že najlepším a najférovejším riešením sú predčasné voľby. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení hnutia, vymenovať alebo nevymenovať vládu je plne v kompetencii prezidenta a preto jeho rozhodnutie prijímajú.

"Na jednej strane chápeme, že sa takýmto spôsobom snaží upokojiť situáciu. Na druhej strane však máme obavy, že pri tom, čo sa deje a aké veci neustále vychádzajú na povrch, nemusí tento prezidentov krok viesť k upokojeniu," konštatuje Sme rodina.

Hnutie zároveň vyjadruje počudovanie, že koalícia si neverí a odmieta predčasné voľby "Je to v rozpore s ich vyhláseniami, že majú podporu ľudí, pre ktorých tak veľa robia. My sme prišli do politiky ľuďom pomáhať a nie klamať, kradnúť a podvádzať. O to sa snažíme a preto sa predčasných volieb nebojíme," dodáva hnutie.

Všetci urobili kompromis

Sociológ Michal Vašečka sa domnieva, že v prípade schváleného kabinetu museli všetky zúčastnené strany hľadať istý kompromis. Nepokojnej situácii v slovenskej politike však ešte nemusí byť koniec.

"Každá strana musela istým spôsobom ustúpiť, či už ide o stranu Smer-SD, prezidenta Andreja Kisku alebo koaličných partnerov. Nemusí ísť ešte o definitívne upokojenie situácie, pretože vláda ešte musí získať dôveru parlamentu. A v súčasnom rozpoložení si netrúfam predpovedať, ako sa môže skončiť hlasovanie," uviedol M. Vašečka.

Na otázku, či ešte niečo dokážu zmeniť verejné zhromaždenia odpovedal, že je to možné a tieto protesty môžu ovplyvniť práve hlasovanie jednotlivých poslancov.

"Ťažko povedať v súčasnej situácii, či to môže alebo nemôže niečo zásadne zmeniť. Musíme si počkať na hlasovanie o dôvere a tam sa ukáže, či sú koaličné poslanecké kluby jednotné. Tiež si myslím, že sa týmito nomináciami personálne vyčerpal najmä vládny Smer," doplnil sociológ.