Popredný ukazovateľ vývoja americkej ekonomiky v júni opäť klesol, už pätnásty mesiac v rade, čo predstavuje najdlhšiu sériu poklesov od začiatku tzv. veľkej recesie v rokoch 2007 až 2009. Prispeli k tomu slabnúce vyhliadky spotrebiteľov a vyšší počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Ukázal to vo štvrtok prieskum inštitútu Conference Board.
Konkrétne, kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj americkej ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v júni 2023 znížil o 0,7 percenta na 106,1 bodu po revidovanom poklese o 0,6 percenta v máji. Analytici pritom očakávali, že sa index v júni zníži o 0,6 percenta v porovnaní s pôvodným poklesom o 0,7 percenta v máji pred revíziou.
„Americký LEI v júni opäť klesol, poháňaný pochmúrnejšími očakávaniami spotrebiteľov, slabšími novými objednávkami, zvýšeným počtom nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti a poklesom výstavby domov," povedala Justyna Zabinska-La Monica, manažérka Conference Board.
Pripomenula zároveň, že hodnota indexu klesla už pätnásty mesiac po sebe, čo predstavuje najdlhšiu sériu po sebe idúcich poklesov od začiatku veľkej recesie v rokoch 2007 až 2009.
Pokles sa zrýchľuje
„Predpokladáme, že americká ekonomika pravdepodobne skĺzne do recesie od 3. štvrťroka 2023 do 1. štvrťroka 2024," poznamenala s tým, že vyššie ceny, prísnejšia menová politika, ťažšie dostupné úvery a znížené vládne výdavky signalizujú ďalšie utlmenie hospodárskeho rastu.
Prieskum ukázal tiež, že čiastkový index súčasnej ekonomickej situácie v júni stagnoval na úrovni 110 bodov a aj index, ktorý odráža hodnotenie minulej situácie v ekonomike, zostal nezmenený na úrovni 118,4 bodu.
Inštitút skonštatoval, že pokles hodnoty LEI sa zrýchľuje, pričom za šesť mesiacov do konca júna 2023 sa znížil o 4,2 percenta v porovnaní s poklesom o 3,8 percenta medzi júnom a decembrom 2022.