Niekoľko taiwanských technologických spoločností pomáha Huawei Technologies vybudovať infraštruktúru pre tajnú sieť závodov na výrobu čipov v južnej Číne, čo je nezvyčajná spolupráca vzhľadom na rastúce ambície Pekingu vojensky si podmaniť demokratický ostrov.
V juhočínskom megapolise Šen-čen sa to koncom augusta na jednom rozľahlom, takmer dokončenom stavenisku, ktorého základy položila firma podporovaná Huawei, hemžilo robotníkmi. Podľa zistení Bloomberg News pracovali pre taiwanského predajcu polovodičových súčiastok Topco Scientific a jeho dcérsku spoločnosť L&K Engineering so sídlom v taiwanskej metropole Tchaj-pchej. Na opačnom konci mesta na ďalšom mieste spájanom s Huawei identifikoval Bloomberg pracovníkov z dcérskej spoločnosti taiwanskej stavebnej firmy United Integrated Services.
Medzičasom taiwanská firma Cica-Huntek Chemical Technology Taiwan na svojej webovej stránke uviedla, že získala kontrakty na vybudovanie chemických dodávateľských systémov pre dvoch čínskych výrobcov čipov – Shenzhen Pensun Technology a Pengxinwei IC Manufacturing, ktorá vlani figurovala na čiernej listine USA. Obe spoločnosti spolupracujú s Huawei na budovaní zariadení na výrobu čipov. Taiwanská spoločnosť však svoju online referenciu odstránila po tom, čo sa o ňu začala zaujímať agentúra Bloomberg News.
Pokročilý čip vyvolal rozruch
Keď spoločnosť Huawei koncom augusta predstavila smartfón s pokročilým čipom vyrobeným v Číne, vyvolalo to poplach vo Washingtone a snahy o úplné odstavenie spoločnosti Huawei a jej výrobcu čipov Semiconductor Manufacturing International so sídlom v Šanghaji. Na otázku o o najnovších zisteniach hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady John Kirby povedal, že nie je žiadnym prekvapením, že Huawei sa bude snažiť „pokračovať v nezákonnej výrobe polovodičov“.
„Sme presvedčení, že kontroly vývozu budú z hľadiska ochrany dodávateľského reťazca pre polovodiče v Spojených štátoch užitočné,“ povedal J. Kirby. „Budeme neustále sledovať režim, a ak ho bude potrebné zmeniť alebo upraviť, tak to určite urobíme,“ dodal.
Podľa Asociácie polovodičového priemyslu (SIA) Huawei zakladá vlastnú tieňovú sieť výrobcov čipov, na ktorú má od čínskej vlády prisľúbené desiatky miliárd dolárov. Hovorí sa, že Huawei sa spolieha na trio málo známych firiem v Šen-čene – Pengxinwei, Pensun a SwaySure Technology.
Ako naozaj brániť Taiwan
„Čipy z týchto závodov vybudovaných s pomocou taiwanských spoločností by v konečnom dôsledku mohli byť použité v čínskych raketách namierených na Taiwan,“ povedal profesor Li Ťün-Šian z taiwanskej národnej univerzity Cheng Kung. „Vláda taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen to s obranou Taiwanu nemyslí vážne, ak nesprísni kontrolu podpory miestnych firiem pre Huawei,“ dodal.
Taiwanská ministerka hospodárstva Wang Mei-hua v utorok novinárom povedala, že jej agentúra preverí vzťahy štyroch taiwanských firiem s Huawei. Ministerstvo zodpovedné za kontroly vývozu nedávno vo svojom vyhlásení v reakcii na otázky agentúry Bloomberg uviedlo, že osloví spoločnosti, aby „pochopili“ ich aktivity v regióne.
Americké ministerstvo obchodu sa k dodávateľom spoločnosti Huawei odmietlo vyjadriť, pričom Bloomberg News odkázalo na svoje predchádzajúce vyhlásenia, v ktorých potvrdilo, že podozrenie na vznik tajnej siete na výrobu čipov vyšetruje.