Buď chudobným krajinám poskytnete financie na vyrovnanie sa s ničivými následkami zmeny klímy teraz, alebo zaplatíte oveľa viac neskôr, varovali experti na klimatickom samite COP29 v Azerbajdžane.
Predchádzajúci cieľ vo výške 100 miliárd dolárov pre rozvojové krajiny ročne bol splnený s dvojročným oneskorením. Veľká časť zo sumy navyše bola vo forme pôžičiek a nie grantov, čo sa podľa prijímateľov musí zmeniť.
Odborníci uvádzajú, že cieľová ročná suma by sa mala do roku 2035 zvýšiť na 1,3 bilióna. Navyše, môže sa zvyšovať, ak investície nebudú stačiť.
„Akýkoľvek výpadok investícií pred rokom 2030 spôsobí ďalší tlak na nasledujúce roky, čím sa vytvorí náročnejšia a potenciálne nákladnejšia cesta k dosiahnutiu klimatickej stability,“ uviedli experti. „Čím menej toho svet dosiahne teraz, tým viac budeme musieť investovať neskôr.“
Dosiahnutie dohody na samite v Baku ale bude náročné vzhľadom na neochotu mnohých západných vlád poskytnúť viac financií, ak sa k nim nepridajú ďalšie krajiny vrátane Číny. Situáciu komplikuje aj zvolenie Donalda Trumpa a jeho skeptický postoj k otázke klimatickej zmeny.