Európa trpí najhoršou energetickou krízou za posledné desaťročia, keď Rusko v odvete za sankcie západu znížilo dodávky plynu a spôsobilo prudký nárast cien.

Okrem toho extrémne horúčavy podčiarkujú vplyv, ktorý má otepľujúca sa klíma na životne dôležitú infraštruktúru. Referenčné ceny energie v Európe dosiahli v piatok nové rekordy, keďže z dôvodu horúceho počasia došlo k zníženiu produkcie elektriny energetickými spoločnosťami v západnej Európe. 

Teplý a suchý júl spôsobil, že rieky vo Francúzsku a Švajčiarsku sú príliš teplé na to, aby sa dali použiť na efektívne chladenie jadrových elektrární. Axpo Holding AG a Electricite de France SA sú tak kvôli obmedzeniam chladiacej vody nútené znížiť jadrovú produkciu. 

Suchá spôsobujú problémy aj Nemecku, keď hladina Rýnu klesla tak nízko, že sa rieka môže čoskoro uzavrieť pre nákladnú dopravu, čo ovplyvní dodávky uhlia do vedľajších elektrární. Spoločnosť Uniper SE vo štvrtok uviedla, že dve z jej uhoľných elektrární pozdĺž Rýna možno budú musieť v najbližších týždňoch obmedziť ťažbu z dôvodu, že preprava uhlia po Rýne nebude možná.  

Ako uviedol hovorca spoločnosti Steag GmbH, slabý prúd vody momentálne neovplyvňuje výrobu energie, avšak prevádzka závodov a preprava uhlia je komplikovanejšia ako zvyčajne. Dodal, že kvôli vysokým teplotám došlo k miernemu zníženiu výkonu o približne 10 až 15 megawattov, čo by sa rovnalo niekoľkým percentám. 

Dlhodobé ceny energií sa tak dostávajú pod tlak, keďže produkcia menšieho množstva energie z jadra a uhlia zvýši dopyt po zemnom plyne.

Ročná cena elektrickej energie v Nemecku vzrástla na úroveň 413 eur za MWh a vo Francúzsku na rekordných 535 eur.