Klimatické ciele krajín skupiny G7 sú dobrým začiatkom, chýbajú však konkrétne ciele a medzníky. Počas panelovej diskusie na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum sa na tom vo štvrtok zhodli výkonná riaditeľka organizácie Greenpeace International Jennifer Morganová a riaditeľka Európskej nadácie pre klímu (ECF) Laurence Tubianová.

,,(Summit) G7 bol v oblasti klímy aj spravodlivosti sklamaním. Finančné záväzky boli veľmi slabé. Zazneli dobré vyhlásenia o smerovaní a je dobré mať amerického prezidenta, ktorý rozumie vede, ale potrebujeme nastaviť konkrétne termíny. Videli sme aj pozitívne záväzky, ale vzhľadom na naliehavosť problematiky sú príliš vágne," uviedla Morganová a ako príklad konkrétnych záväzkov spomenula Slovensko, ktoré v roku 2023 plánuje ukončiť dotácie na ťažbu uhlia.

Harmonogram a konkrétne ciele

Tubianová poznamenala, že na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 je potrebné nastaviť harmonogram s konkrétnymi cieľmi. Už teraz treba začať s preškoľovaním pracovníkov na novú, bezuhlíkové hospodárstvo, inak čoskoro príde ,,veľmi tvrdý ekonomický šok".

GLOBSEC Čaputová
Neprehliadnite

Čaputová na konferencii GLOBSEC upozornila na dodržiavanie pravidiel i bezpečnostné hrozby

Podľa Davida Livingstona, ktorý je poradcom osobitného vyslanca amerického prezidenta pre otázky klímy Johna Kerryho, bol summit G7 v Cornwalle ,,veľmi produktívny". Livingston poukázal rozhodnutie krajín G7 ukončiť tento rok financovanie uhoľných elektrární v zahraničí. Podľa Livingstona bolo pozoruhodné najmä to, že lídri G7 rokovali aj o zložitých otázkach, akou je dekarbonizácia ťažkého priemyslu.

Všetci traja účastníci diskusie sa zhodli na tom, že bohaté štáty musia pomôcť rozvojovým krajinám s ich prechodom na obnoviteľné zdroje energie.

Investícia do klimatických fondov

David Livingston pripomenul, že americký prezident Joe Biden sľúbil investíciu ďalších dvoch miliárd dolárov do Klimatických investičných fondov (CIF), ktoré pomáhajú rozvojovým krajinám.

Livingston považuje strednú a východnú Európu za dôležitý región pre výrobu technológií, ktoré sú kľúčové pre prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Lockdown
Neprehliadnite

Hlavnou témou Globsecu 2021 je obnova sveta po pandémii

,,Chcel by som, aby sa zo strednej a východnej Európy stal dôveryhodný zdroj výroby technológií, od ktorého bude závisieť prechod na čistú energiu nielen v USA, ale aj v Európe," uviedol Livingston.

Vo štvrtok sa skončila trojdňová konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum, ktorá sa uskutočnila v priestoroch bratislavského Grand Hotela River Park. Hlavnou témou podujatia bola obnova sveta po pandémii.