Vývoz šampanského z francúzskeho regiónu Champagne prekonal vlani 325 miliónov fliaš v celkovej hodnote vyše šiestich miliárd eur. Výrobcovia, vyvážajúci predovšetkým na americký, britský a japonský trh, sa tak nemusia báť o klientelu. Obavy im však stále viac spôsobuje meniaca sa klíma.
V regióne Champagne, ktorý už teraz trápia suchá, sa totiž má do roku 2050 až trojnásobne zhoršiť situácia, čo ešte viac ovplyvní pestovanie hrozna v tamojších viniciach, píše CNBC.
Hrozno sa síce dokáže prispôsobiť a dá sa pestovať aj v horúcejších a suchších podmienkach, výrazne sa tým však menia jeho vlastnosti. „Ak sú bobule hrozna vystavené vysokému UV žiareniu, ‚spália sa‘, a to ich poškodzuje,“ tvrdí zakladateľ spoločnosti Grape Britannia Matt Hodgson. A to v konečnom dôsledku mení aj chuť šampanského.
Vínni kritici a odborníci si zmenu chuti nápoja všímajú už teraz a hovoria, že sa výrazne líši od šampanského, ktoré ľudia pili kedysi. Meniace sa teploty sa podpisujú pod to, že šampanské sa prirodzene stáva čoraz sladším.
Zmene klímy, ktorá so sebou okrem sucha prináša aj častejšie požiare, povodne či mrazy, sa pestovatelia a výrobcovia šampanského musia prispôsobovať. Kedysi tradičné vinobrania, konajúce sa na konci septembra či začiatku októbra, musia dnes organizovať už v závere augusta, respektíve na začiatku septembra.
Rovnako sú nútení rozmýšľať nad budúcnosťou. Matt Hodgson tvrdí, že nezvažovať alternatívy by v tomto prípade bola pre pestovateľov „samovražda“. Mnohí z nich preto už teraz hľadajú lokality, ktoré sú klimaticky podobné regiónu Champagne. Stále viac sa uvažuje aj nad šľachtením nových odrôd hrozna, schopného adaptovať sa na meniace klimatické podmienky.