V Egypte sa začína konferencia OSN o zmenách klímy, ktorá sa usiluje o spoločný postup v boji proti globálnemu otepľovaniu. Delegáti sa v úvode zhodli, že prerokujú, či by mali bohaté štáty vyplácať kompenzácie chudobnejším krajinám ohrozeným klimatickými zmenami, uviedla dnes agentúra Reuters.
Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková krátko pred začatím akcie podčiarkla, že obmedzenie rastu globálnych teplôt je hlavnou prioritou. „Ľudstvo smeruje do priepasti - k otepleniu o viac ako 2,5 stupňa Celzia, ktoré bude mať ničivé dopady na naše životy na jedinej planéte, ktorú máme,“ citovala vyjadrenie nemeckej ministerky zahraničných vecí za Zelené agentúra DPA.
Aj napriek vojne
Baerbocková tiež uviedla, že v silách svetového spoločenstva je podľa nej udržať nárast teplôt pod hranicou 1,5 stupňa Celzia a že by sa na túto snahu nemalo zabúdať ani v čase, keď na Ukrajine zúri vojna.
„Egypt nebude šetriť silami,“ uistil dnes pri otváraní konferencie v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch egyptský minister zahraničia Samí Šukrí.
Prídu Biden i Sunak
Klimatická konferencia COP27 sa tento rok prvýkrát od roku 2016 koná v Afrike. Potrvá dva týždne a očakáva sa, že sa na nej zíde okolo 45-tisíc účastníkov z takmer 200 krajín vrátane predstaviteľov Európskej únie, amerického prezidenta Joea Bidena či britského premiéra Rishiho Sunaka.
Klimatická konferencia OSN sa koná každý rok s cieľom posúdiť plnenie záväzkov o znižovaní emisií, ktoré majú zabrániť katastrofálnym následkom otepľovania. Svet musí do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 45 percent, aby globálne otepľovanie nepresiahlo 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s koncom 19. storočia. Vedci varujú, že nárast teplôt nad túto hranicu by znamenal kolaps ekosystémov a nezvratné zmeny klimatického systému.
Sharma: Nečinnosť je krátkozraká
Súčasné trendy však povedú k zníženiu emisií len o desať percent do konca tohto desaťročia a zvýšeniu teploty ovzdušia o 2,8 stupňa Celzia. Prísľuby dosiaľ dané na základe Parížskej dohody z roku 2015 postačujú na pokles o len niekoľko desatín percenta.
„Chápem, že lídri na celom svete tento rok čelili aj iným prioritám, no musíme si jasne povedať: nech je súčasná situácia akokoľvek náročná, nečinnosť je krátkozraká a klimatickú katastrofu môže len oddialiť," povedal britský predseda vlaňajšej konferencie COP26 Alok Sharma, keď odovzdával predsedníctvo Egyptu. „Koľko budíčkov ešte svet a svetoví lídri potrebujú,“ spýtal sa na otváracom zasadnutí.