Ceny bravčového klesajú, čo môže spôsobiť, že Čína sa dostane späť do deflácie. Krajina je najväčším svetovým producentom aj spotrebiteľom tohto druhu mäsa. Futures na živé ošípané obchodované na čínskej komoditnej burze Dalian klesli od začiatku októbra približne o 15 percent. Veľkí kótovaní chovatelia ošípaných zaplavia podľa Financial Times domáci trh, čo skomplikuje úsilie Pekingu posilniť dôveru v čínsku ekonomiku, druhú najsilnejšiu na svete.

Veľkoobchodné ceny bravčového mäsa v Číne klesli v porovnaní s minulým rokom o viac ako 40 percent. V oficiálnom čínskom indexe spotrebiteľských cien má bravčové veľkú váhu, takže podľa ekonómov to pravdepodobne vráti krajinu späť do deflácie. „Zdá sa, že [spotrebiteľská inflácia] sa v októbri opäť zmení na negatívnu. Hlavným dôvodom bol pokles inflácie potravín spôsobený poklesom cien bravčového mäsa,“ povedal hlavný ekonóm pre Čínu v spoločnosti Capital Economics Julian Evans-Pritchard.

Cena bravčového mäsa už dlho kolíše. Na trh sa v reakcii na rastúci dopyt tlačia menší farmári. To však vedie k nadmernej ponuke a spúšťa prudký pokles cien. Peking sa usiloval dosiahnuť väčšiu kontrolu nad týmto trhom sústredením väčšej produkcie do hŕstky veľkých poľnohospodárskych podnikov. Tento rok však tí istí výrobcovia prehĺbili pokles cien. Ceny bravčového začali v júli rásť – čiastočne v reakcii na vládou riadené nákupy –, len aby opäť klesli, pretože veľkí kótovaní chovatelia ošípaných vrátane spoločností Muyuan a New Hope sa napriek slabému dopytu rozhodli neznížiť kapacitu.

Dopyt nejaví známky oživenia

Veľkí producenti zvyčajne znižujú produkciu predajom chovných prasníc a nakupovaním menšieho počtu prasiatok na chov, kým dopyt opäť nevytlačí ceny nahor. Ceny čínskych prasiatok však klesli len o desať percent v porovnaní s minulým rokom, čo naznačuje, že dopyt po mladých ošípaných zostáva relatívne silný napriek tomu, že ceny bravčového mäsa klesli oveľa viac.

Riaditeľ pre prieskum trhu v spoločnosti Sitonia Consulting v Šanghaji Darin Friedrichs uviedol, že veľkí čínski producenti bravčového mäsa tento rok uplatňovali rovnakú stratégiu, ale neexistujú žiadne známky bezprostredného oživenia dopytu v štvrtom štvrťroku. „Niektorí [producenti bravčového mäsa] však predávajú dcérske spoločnosti alebo nútia manažérov odkupovať akcie. To naznačuje, že je na nich vyvíjaný väčší finančný tlak,“ priblížil D. Friedrichs.

Najväčší svetový chovateľ ošípaných Muyuan sa tento rok prepadol o viac ako 20 percent, a to aj po tom, čo vedenie v októbri oznámilo spätné odkúpenie akcií v hodnote približne miliardy jüanov (128,5 milióna eur). Spoločnosť bola nedávno nútená zrušiť plánovaný predaj akcií v Zürichu, pričom ako dôvod uviedla nešpecifikované „objektívne faktory“. „Časť problému je v tom, že mnohé z týchto veľkých spoločností na určitej úrovni akceptovali cyklus vzostupu a poklesu cien,“ povedal D. Friedrichs. „A myslia si, že sú v tom lepší ako ich konkurenti,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

KK24 archív - Na archívnej snímke z 2. januára 2023  pult s mäsom v mäsiarstve. Spotreba mäsa v Nemecku vlani opäť klesla. Spolkové informačné centrum pre poľnohospodárstvo v pondelok 3. apríla 2023 oznámilo, že podľa predbežných údajov sa v roku 2022 v krajine spotrebovalo 52 kilogramov (kg) mäsa na osobu, čo je približne o 4,2 kg menej ako v predchádzajúcom roku. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 02.01.2023, ---: Eine Fleischtheke in einer Metzgerei. Der Fleischkonsum in Deutschland ist auch im vergangen
Neprehliadnite

Viac mäsa za znížené ceny: Francúzska vláda vyzvala farmárov na zvýšenie produkcie