Miera úspor, ktoré dokážu slovenské domácnosti tvoriť z príjmov, je na Slovensku dlhodobo pod priemerom Európskej únie. Slováci majú tiež nižší priemerný príjem a musia tak pomerovo míňať viac na základné potreby, ako sú potraviny a bývanie.
To je podľa analýzy Slovenskej sporiteľne aj dôvodom, prečo Slovensko vysoká inflácia ovplyvňuje viac ako bohatšie krajiny.
„Slováci sú tiež konzervatívnejší a v porovnaní s Českom využívajú menej investičné produkty, čím sa pripravujú aj o výnos, ktorý prinášajú v dlhodobom horizonte finančné trhy,“ uvádza sa v analýze.
Aktuálny pokles úspor pripisujú analytici rastúcej spotrebe domácností v roku 2022, aj keď reálne mzdy z celoročného pohľadu klesli o 4,5 percenta. Klesajúca miera úspor nakoniec podľa nich povedie k utlmeniu spotreby domácností, pretože sa domácnosti dostanú do diskomfortnej situácie s nízkymi rezervami.
Obyvatelia tak začnú prirodzene sporiť viac, čím sa miera úspor zvýši a rast spotreby spomalí.
Úroveň úspor domácnosti po zohľadnení peňazí, ktoré sú určené na dôchodok, sa pohybuje pod štyri percentá. Ak sa peniaze určené na dôchodok nebudú brať do úvahy, keďže to nie sú peniaze, s ktorými možno operatívne disponovať, klesla podľa štúdie miera úspor domácnosti na úroveň 1,5 percenta z disponibilného príjmu.
„Stále to však znamená, že domácnosti dokážu sporiť a kumulovať rezervy, aj keď výrazne menej ako v ostatných rokoch. Z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že keď sa reálne mzdy vrátia k rastu, otočí sa aj aktuálny trend poklesu miery úspor,“ uviedli analytici sporiteľne.