Počet producentov mlieka na Slovensku stále klesá. Minulý rok sa ich počet pohyboval na úrovni 350, v súčasnosti funguje už len 340 podnikov, vraví pre Finweb Hospodárskych novín Vladimír Chovan, predseda Predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie a dodáva, že za 20 rokov sa počet chovateľov znížil o číslo 220.
Cena mlieka začala klesať na burze už v úvode roka 2023, najnižšiu sumu ukázali údaje z júla, keď sa 100 kilogramov komodity predávalo za 41 eur. „Na mieste je teda otázka, či nižšia suma odohnala aj ďalších poľnohospodárov a ešte viac zrazila našu sebestačnosť,“ pýta sa ekonomický portál.
Nižší počet fungujúcich chovov znamená aj nižší počet dojných kráv a napokon aj menej mlieka. Kým v časoch socializmu sa o sebestačnosť staralo vyše pol milióna kráv, v roku 2022 dávalo mlieko už len 114-tisíc. Chovan dodal, že klesá aj produkcia mlieka. V júli minulého roku presiahla hranicu 70 miliónov kilogramov kravského mlieka, ale v júli 2023 to už bolo takmer 69 miliónov kilogramov.
O zložitej situácii hovorí aj Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. „Na jednej stran enormne narástli náklady na výrobu mlieka, respektíve chov dojníc, a na druhej strane klesajú ceny, za ktoré chovatelia dojníc predávajú mlieko nákupcom,“ vraví Štefániková.
Obavy o nedostatok suroviny majú aj mliekarne, ktorých cenotvorba je podľa slov Mariána Šoltyho, prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu, „priamo podmienená tým, za čo je obchod ochotný naše výrobky kúpiť,“ uzavrel Šolty.