Počet producentov mlieka na Slovensku stále klesá. Minulý rok sa ich počet pohyboval na úrovni 350, v súčasnosti funguje už len 340 podnikov, vraví pre Finweb Hospodárskych novín Vladimír Chovan, predseda Predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie a dodáva, že za 20 rokov sa počet chovateľov znížil o číslo 220.  

Cena mlieka začala klesať na burze už v úvode roka 2023, najnižšiu sumu ukázali údaje z júla, keď sa 100 kilogramov komodity predávalo za 41 eur. „Na mieste je teda otázka, či nižšia suma odohnala aj ďalších poľnohospodárov a ešte viac zrazila našu sebestačnosť,“ pýta sa ekonomický portál. 

Nižší počet fungujúcich chovov znamená aj nižší počet dojných kráv a napokon aj menej mlieka. Kým v časoch socializmu sa o sebestačnosť staralo vyše pol milióna kráv, v roku 2022 dávalo mlieko už len 114-tisíc. Chovan dodal, že klesá aj produkcia mlieka. V júli minulého roku presiahla hranicu 70 miliónov kilogramov kravského mlieka, ale v júli 2023 to už bolo takmer 69 miliónov kilogramov.  

O zložitej situácii hovorí aj Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. „Na jednej stran enormne narástli náklady na výrobu mlieka, respektíve chov dojníc, a na druhej strane klesajú ceny, za ktoré chovatelia dojníc predávajú mlieko nákupcom,“ vraví Štefániková.  

Obavy o nedostatok suroviny majú aj mliekarne, ktorých cenotvorba je podľa slov Mariána Šoltyho, prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu, „priamo podmienená tým, za čo je obchod ochotný naše výrobky kúpiť,“ uzavrel Šolty. 

Ďalšie dôležité správy

Na snímke traktor pripravuje pôdu na sejbu na poli pri obci Bánovce nad Ondavou v okrese Michalovce 21. apríla 2020. Vplyvom nedostatku vlahy v pôde zanecháva za sebou veľký oblak prachu. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Slovenské poľnohospodárstvo vlani dosiahlo rekordný zisk