KĽDR podľa ministerstva navrhla, že na olympiádu vyšle aj skupinu fanúšikov, športovcov zastupujúcich Ľudový olympijský výbor, skupinu umelcov, tím novinárov a tím kórejského bojového športu taekwondo.
Juhokórejská strana sa zasa vyslovila za to, aby obe krajiny pochodovali spoločne počas otváracieho a záverečného ceremoniálu olympiády. Juhokórejská delegácia prišla tiež s návrhom rozhovorov o humanitárnych otázkach.
Konkrétne ide o rokovania predstaviteľov Červeného kríža z oboch krajín, na ktorých sa majú dohodnúť nové stretnutia kórejských rodín rozdelených vojnou z rokov 1950-53, uviedla agentúra Jonhap.
Stretnutia by sa mohli uskutočniť vo februári, keď Kórejčania oslavujú lunárny Nový rok. Soul ďalej navrhol konanie rozhovorov o vojenských otázkach venovaných predchádzaniu náhodných konfliktov.
„Okrem toho sme vyjadrili potrebu okamžite obnoviť dialóg o mierovom urovnaní, vrátane denuklearizácie, a na základe vzájomného rešpektu spolupracovať a zastaviť aktivity, ktoré by zvýšili napätie na Kórejskom polostrove,“ cituje CNN juhokórejského ministra pre zjednotenie Čo Mjong-kjona, ktorý vedie päťčlennú delegáciu svojej krajiny. Spomínané návrhy padli dopoludnia počas prvej fázy rozhovorov, ktoré sa začali o 02:00 SEČ.
Stretnutie bude pokračovať po prestávke popoludní miestneho času. Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli zoči-voči prvýkrát od decembra 2015. Rozhovory sa konajú v takzvanom Dome mieru, ktorý sa nachádza na juhokórejskej strane demarkačnej línie.
Rozhovory sú výsledkom nečakanej ponuky na obnovenie dialógu, ktorú vo svojom novoročnom príhovore vyslovil severokórejský vodca Kim Čong-un.
Objavili sa však názory, že týmto spôsobom sa chce pokúsiť vraziť klin medzi Soul a Washington, aby oslabil medzinárodný tlak a sankcie, ktoré boli sprísnené po šiestej jadrovej skúške KĽDR a sérii testov medzikontinentálnych balistických rakiet.