S uzatvorením priemyselného komplexu Kesong, ktorý donedávna prevádzkovali spoločne obe Kórey, prídu Severokórejčania o toľko potrebné miliardy dolárov ročne. Pre radových občanov sa tým však navyše zastaví aj príliv zbožňovanej pochúťky posledných rokov - juhokórejských sušienok Choco Pie. Tie sa pre obyvateľov KĽDR stali symbolom blahobytu Juhu a dôkazom, že za hranicami krajiny nie je horšie ako doma, ako sa im vláda dlho snažila nahovoriť.
Čokoládové sušienky Choco Pie plnené želatínovou zmesou pripomínajúce cukríky marshmallows sú podľa britského denníka The Guardian jedným z najvyhľadávanejších produktov na čiernom trhu v Severnej Kórei.
Sušienky začali rozdávať juhokórejské podniky v priemyselnej zóne Kesong v roku 2005 svojim severokórejským zamestnancom ako odmeny. Komunistická diktatúra totiž zakázala zamestnávateľom v Kesongu, ktorý sa nachádza na území KĽDR, udeľovať odmeny peňažné, pretože to bolo vnímané ako príliš kapitalistické. Severokórejčanov preto odmeňovali instantnou kávou, rezancami či povestnými sušienkami.
Väčšina robotníkov nezjedla keks na mieste, ale prepašovala ho von a potom ho predala na čiernom trhu v oblasti Pchjongjangu. Japonský denník Sankei Šimbun tvrdí, že za sušienku sa dá utŕžiť aj 9,5 dolára. Sušienok vraj mohlo byť denne v Kesongu rozdaných až 150-tisíc a medzi obyvateľmi Pchjongjangu si získali takmer legendárnu povesť.
"Počul som, že v odpadkových košoch v Kesongu sa zriedka našli obaly od Choco Pie," povedal jeden zo zamestnancov ministerstva pre zbližovanie v Soule denníku Čoson ilbo. Severokórejské úrady sa vraj spočiatku snažili vynášanie sušienok zastaviť, postupne však nad pašovaním sladkostí privierali oči.
"Sušienky Choco Pie sú dôležitým nástrojom názorových zmien. V KĽDR sa stali symbolom juhokórejskej prosperity," uviedol ruský expert na KĽDR Andrej Lankov. Sušienky podľa neho vyvracajú tvrdenie Pchjongjangu, že Južná Kórea je chudobnejšia ako Sever.
Súčasťou kúzla čokoládových sušienok Choco Pie je nepochybne to, že pochádzajú z Južnej Kórey, píše The Guardian. "Severokórejčania majú medzi vlastným tovarom len málo na výber," podotýka Sok-il Pak, ktorý pracuje pre organizáciu pomáhajúcu severokórejským utečencom.
Začiatkom apríla sa režim na čele s mladým vodcom Kim Čong-unom rozhodol komplex Kesong uzavrieť, Severokórejčania už vraj však začínajú hľadať nové cesty, ako obľúbenú sladkosť do krajiny dostať. Ako väčšina zahraničného tovaru bude zrejme prichádzať cez hranicu s Čínou.
Zdroj: AppleSister/flickr
Ilustračné foto - AppleSister/flickr