Nový juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý je vo funkcii ešte len niekoľko dní, test označil za „nebezpečnú provokáciu“. Biely dom vyzval na zosilnenie sankcií voči KĽDR, Čína potom k zdržanlivosti. Poukázala na to, že test je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Americký prezident Donald Trump si „nevie predstaviť, že by (test) potešil Rusko“, pretože raketa dopadla bližšie k Rusku než k Japonsku, uviedol Biely dom vo vyhlásení. Proti skúške ostro protestovalo aj Tokio. Skúška sa podľa Jonhap uskutočnila v nedeľu ráno miestneho času a strela bola odpálená z odpaľovacieho strediska pri meste Kusong na severozápade krajiny.
Ide o prvý raketový test od doby, kedy sa úradu v stredu ujala nová hlava Južnej Kórey Mun Če-in. A druhú skúšku od 29. apríla, keď KĽDR neúspešne testovala balistickú raketu. Juhokórejský prezident, ktorý je zástancom obnovenie dialógu medzi oboma krajinami, v reakcii na raketový test Pchjongjangu zvolal mimoriadnu bezpečnostnú schôdzu. Japonský premiér Šinzó Abe test označil za „absolútne neprijateľný“ a za „vážnu hrozbu“ pre Japonsko. Podľa japonského ministra obrany Tomomiho Inada dosiahla raketa výšku viac ako 2 000 kilometrov a mohla byť novým typom balistické strely.
Čínske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení vyzvalo k zdržanlivosti. „Rezolúcie bezpečnostnej rady OSN obsahujú jasné pravidlá o balistickej raketovej technológii Severnej Kórey. Čína je proti tomu, aby Severná Kórea rakety odpaľovala, je to v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady. Situácia na (Kórejskom) polostrove je teraz zložitá a citlivá, všetky strany by mali zachovať zdržanlivosť a nevykonať nič, čo by situáciu mohlo zhoršiť,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Kvôli testu spolu po telefóne hovorili japonský a juhokórejský minister zahraničia a Abeho vrchný bezpečnostný poradca hovoril so svojím americkým náprotivkom. „Budeme (ohľadom KĽDR) naďalej úzko spolupracovať so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou,“ uviedol Abe, ktorého citovala agentúra Reuters.
Prezident Moon Jae-in Zdroj: SITA / AP
Testy rakiet zakazujú Severnej Kórei rezolúcie bezpečnostnej rady OSN, KĽDR ale tieto skúšky napriek tomu pravidelne vykonáva. USA kvôli zbrojným testom Severnej Kórey sprísnili tento mesiac voči krajine sankcie. Predstaviteľ amerického ministerstva financií dnes agentúre Reuters povedal, že jeho úrad zvažuje použitie všetkých dostupných nástrojov, ktoré by KĽDR zabránili v prístupe do medzinárodného finančného systému a pomohli držať jeho jadrový a zbrojný program na uzde.
Raketa vypálená pri najnovšom teste preletela asi 700 kilometrov, uviedla agentúra Jonhap. Pri poslednej úspešnej skúške, kedy bola raketa odpálená rovnako z Kusongu, letela strela 500 kilometrov, uviedla AFP.
Test sa uskutočnil v čase napätia medzi KĽDR a Spojenými štátmi. Americkí vládni činitelia na čele s prezidentom D. Trumpom dali opakovane najavo, že USA sú odhodlané prinútiť KĽDR k ukončeniu jadrového a raketového programu všetkými prostriedkami, vrátane vojenských v nevyhnutnom prípade. D. Trump však v posledných dňoch svoj tón miernil a nedávno vyhlásil, že by bol poctený, keby sa mohol stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Pchjongjang v sobotu oznámil, že je ochotný rokovať so Spojenými štátmi, pokiaľ nastanú patričné podmienky.