Severná Kórea sa vydieraním nukleárnymi hlavicami preslávila, to je však už minulosťou. V septembri rapídne narástol počet nukleárnych testov, ktoré Pchjongjang vykonal. Nové testy a stratégia sú však iné, tvrdí analýza portálu Bloomberg.

Po nejaký čas to vyzeralo, že vrchol nukleárneho napätia pominul a výbušnú atmosféru nahradili diplomatické nádeje. Deeskalácia konfliktu medzi Pchjongjangom a Soulom bola prioritou zahraničnopolitickej agendy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Návrat k agresívnym nukleárnym testom predstavuje zvrat a zlyhanie diplomacie. Príčinou môže byť aj fakt, že KĽDR sa dnes môže spoľahnúť na podporu Ruska a Číny, ako nikdy predtým. Ešte v roku 2017 podporili Moskva a Peking sankcie proti Severnej Kórei v Bezpečnostnej rade OSN. V súčasnom rozštiepenom svetovom poriadku sa Pchjongjang nemusí obávať, že by tak urobili znovu.

Japonsko a Južná Kórea varujú, že test jadrovej zbrane, ktorý má KĽDR čoskoro vykonať, bude prvým práve od roku 2017.

Testy bez reklamy

Severná Kórea nukleárne testy v minulosti používala vo svojej vnútornej a zahraničnej propagande. Ich cieľom bolo detegovať útok alebo intervenciu Juhu a jeho západných spojencov, či poslúžiť ako eso v rukáve za vyjednávacím stolom.

Posledné testy však prichádzajú bez videí. V priestore dvoch týždňov krajina otestovala desať balistických rakiet, dve boli namierené na vtedajšiu pozíciu americkej bojovej skupiny vedenej lietadlovou loďou USS Ronald Reagan. Ministerstvo zahraničných vecí v Pchjongjangu vydalo k tejto udalosti tlačovú správu s rozsahom dvoch viet, čo je na severokórejské štandardy mimoriadne krátke.

Americká bojová skupina USS Ronald Reagan strávila september na rôznych pozíciách okolo kórejského polostrova. Do regiónu sa vrátil po tom, ako KĽDR po piatich rokoch odpálila prvú raketu ponad Japonsko.

Nové demonštrácie sily sa vyznačujú nielen svojou relatívnou nenápadnosťou, sú aj podstatne presnejšie, ako v minulosti. Ľudovodemokratická republika napríklad iba hodiny po návšteve americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej v demilitarizovanej zóne medzi Južnou a Severnou Kóreou odpálila niekoľko balistických rakiet.

Je prekvapivé, že nový arzenál Pchjongjangu je zdanlivo podstatne precíznejší a modernejší, ako v roku 2017.

Nový arzenál

„KĽDR si chce dlhodobo vylepšiť nukleárny arzenál, jeho veľkosť aj kvalitu,“ povedal Naoko Aoki z think-tanku Atlantic Council.

Vodca KĽDR Kim Čong-un predstavil novú nukléarnu stratégiu v januári 2021, tesne pred nástupom prezidenta Joea Bidena do funkcie. Pchjongjang chce ľahšie a menšie jadrové zbrane s dostrelom na 15-tisíc kilometrov.

Je možné, že Washington bude reagovať posilnením sankcií. „Spojené štáty neustúpia, aspoň nie pred novembrovými kongresovými voľbami,“ povedal James Kim z Asan Institute for Policy Studies v Soule.

Ďalšie dôležité správy

PK 2 Paríž - Environmentálna aktivistka drží plagát s nápisom
Neprehliadnite

Šéf TotalEnergies: cenový strop na rope by Putinovi pomohol