Ako uviedol, posledná vec, ktorú Slovensko potrebuje, je „politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov“. Reagoval tak na Roberta Fica a Andreja Danka, ktorý rovnako oficiálne požiadali o priestor v RTVS. Svoje vlastné prejavy mali mať po vystúpení prezidenta.
Andrej Kiska tak predniesol vyhlásenie v nedeľu o 16. hodine. Svoj televízny príhovor zrušil po dnešnom stretnutí s premiérom Ficom. „Hovoril som osobne s premiérom Ficom o možných východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa, že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú zatiaľ rozdielne.“
Prezident chce začať rokovať s predstaviteľmi politických strán o tom, ako si predstavujú budúcnosť krajiny. „Čakal som týždeň na to, aké politické kroky vládna väčšina urobí. Aké rozhodnutie príjme, aby sa pokúsila zmierniť napätie a obnoviť dôveru. Zdá sa však, že žiadne riešenie sa nečrtá. Niektorí rezignovali a počúvam to aj o ďalších.“
A. Kiska naznačil dve riešenia: buď dôjde k „rozsiahlej a zásadnej“ rekonštrukcii vlády - čím pravdepodobne myslel najmä odchod ministra vnútra, alebo dôjde k predčasným voľbám.
„Predčasné voľby by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením. Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami.‘
Prečítajte si celý prejav prezidenta Andreja Kisku
Vo štvrtok som oznámil, že dnes vystúpim vo verejnoprávnej televízii s vyhlásením k aktuálnej situácii na Slovensku po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Včera som sa dozvedel, že s vyhlásením po mne plánuje vystúpiť aj predseda vlády a pridal sa aj predseda Národnej rady. Hovoril som osobne s premiérom Robertom Ficom o možných východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa ,že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú zatiaľ rozdielne.
Rozhodol som sa z týchto dôvodov moje večerné vystúpenie zrušiť a svoje stanovisko povedať už teraz. To posledné, čo naša spoločnosť v napätej situácii potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov.
V piatok si pamiatku dvoch mladých ľudí uctili desiatky tisíc ľudí na celom Slovensku aj v zahraničí.
Zdieľali svoje rozhorčenie, smútok a želanie, aby boli páchatelia tohto ohavného činu nájdení a potrestaní. Ale cítil som z ľudí aj odhodlanie začať náročný, možno bolestný, ale nevyhnutný proces, aby sme opäť mohli vetiť štátu, jeho predstaviteľom, jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť spravodlivosť. Aby sme sa po tejto rane mohli znova postaviť na nohy.
Dnes je nedôvera ľudí voči štátu obrovská. Mnohí nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní, mnohí z osobnej skúsenosti. A táto nedôvera je odôvodnená.
Prekročili sa hranice, veci zašli priďaleko a niet cesty späť.
Dostali sme sa do momentu, kedy vnímame aroganciu moci. Som presvedčený, že tento prípad riešia najlepší vyšetrovatelia a dúfam, že vraždu dvoch mladých ľudí sa im aj podarí vyšetriť.
Chcel by som preto poprosiť ľudí ako prezident Slovenskej republiky, dôverujme im v tejto chvíli.
Nemôžem zľahčovať atmosféru, ktorá dnes našu krajinu dusí. Nevraživosť je obrovská, nedôvera je nevídaná a pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny.
Aj keby sa motív vraždy dvoch mladých ľudí ukázal byť akýkoľvek, aj keby bol aj náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža slovenskú realitu.
A to je strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie. Niečo zlé je pod povrchom, niečo zlé je v samých základoch nášho štátu. Čakal som týždeň na to, aké politické kroky vládna väčšina urobí. Aké rozhodnutie príjme, aby sa pokúsila zmierniť napätie a obnoviť dôveru. Zdá sa však, že žiadne riešenie sa nečrtá. Niektorí rezignovali a počúvam to aj o ďalších.
Ale nevidím žiadny plán vyviesť krajinu z krízy dôvery. Preto začnem rokovania s politickými stranami, ako si predstavujú budúcu existenciu vlády, vzťah vlády a opozície a predovšetkým o tom, ako začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát.
Nateraz vidím dve možnosti: rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorý by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením. Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi. Rokovania s lídrami politických strán začnem v najbližších dňoch a následne budem verejnosť informovať. Som pripravený túto krajinu touto zložitou a ťažkou situáciou previesť.