Andrej Kiska povedal, že projekt ide proti snahám o zníženie závislosti EÚ od ruského plyny.
„Viac našich partnerov v EÚ argumentuje tým, že je to 'len' obchodný projekt súkromných spoločností a že by sa do neho nemala miešať politika. Tento postoj je v rozpore so záujmami znižovať závislosť od ruského plyny. Je v protiklade s našimi skúsenosťami, ako dramatické dôsledky môže mať zneužívanie dodávok plynu ako nástroja na presadzovanie politických cieľov,“ povedal A. Kiska na konferencii o energetike.
Projekt rozšírenia plynovodu Nord Stream je podľa prezidenta namierený proti strategickému cieľu stabilizovať situáciu na Ukrajine a umožniť jej ďalší rozvoj.
„Ak budeme akceptovať, že Nord Stream 2 je 'len' súkromný biznis, potom bohužiaľ dáme za pravdu euroskeptikom, ktorí tvrdia, že celý projekt EÚ je len obyčajný biznis,“ uviedol A. Kiska.
Akcionársku dohodu o rozšírení plynovodu Nord Stream podpísala ruská plynárenská spoločnosť Gazprom a jej európski partneri začiatkom septembra. Realizácia projektu by umožnila Rusku stať sa nezávislým od tranzitu plynu do Európy cez Ukrajinu, s ktorou sa Moskva v minulosti opakovane dostala do sporu ohľadom dodávok suroviny.
Obmedzenia prepravy plynu cez Ukrajinu by v budúcnosti tiež spôsobilo pokles príjmov Slovenska z poplatkov za tranzit ruského plynu ďalej do západnej Európy.
Proti zámeru o rozšírenie kapacity plynovodu sa už skôr postavil aj slovenský premiér Robert Fico. V septembri po stretnutí s ukrajinským náprotivkom Arsenijom Jaceňukom povedal, že nie je možné najprv mesiace hovoriť o potrebe stabilizácie situácie na Ukrajine a potom prijať ohľadom plynovodu Nord Stream riešenie, ktoré stavajú nielen Ukrajinu, ale aj Slovensko do nezávideniahodnej situácie.