„Podotkol som, že je nesmierne dôležité, aby OSN plne fungovala. To znamená, aby sa dodržiavali všetky pravidlá a uzavreté dohody. Ak OSN bude plne spĺňať svoju funkciu, malo by to skutočne upokojiť situáciu v každej jednej krajine, kde sú konflikty," povedal na margo svojho prejavu.
V súčasnosti si podľa neho treba uvedomovať, aký je svet "maličký" a ako dianie v jednej krajine dokáže ovplyvňovať druhú.
A. Kiska je presvedčený, že OSN bude slúžiť svojmu účelu vtedy, ak budú jednotlivé štáty dodržiavať svoje záväzky. „Pokiaľ budeme rešpektovať pravidlá, zásady a budeme ich ochotní brániť,“ zdôraznil vo svojom vystúpení v OSN.
„Často sme riadení sebectvom a krátkodobými záujmami. Namiesto rozšírenia slobody, spolupráce a zdravej konkurencie zavádzame sankcie a obchodné vojny,“ uviedol A. Kiska. Zdá sa mu, že dodržiavanie pravidiel sa stalo staromódnym a ich ignorovanie znakom moci.
Anexia Ukrajiny, hackeri a Skripaľovci
Pripomenul, že žiadna krajina nedokáže súčasným globálnym výzvam čeliť osamote či už ide o migráciu, terorizmus, klimatické zmeny, alebo hospodársky rast.
Zdôraznil tiež potrebu rešpektovania suverenity a územnej celistvosti pre globálnu bezpečnosť. „Obsadenie Gruzínska, Ukrajiny a destabilizácia v regióne sú len jedným z mnohých príkladov toho, že dodržiavanie pravidiel sa nahrádza bezohľadnou mocenskou politikou,“ doplnil.
A. Kiska zároveň odsúdil používanie chemických zbraní v Sýrii, ako aj otravu Skripaľovcov v anglickom Salisbury. „Páchatelia sa vyhýbajú zodpovednosti a nehanebne popierajú fakty. Je našou zodpovednosť uistiť sa, že neuniknú bez trestu,“ uviedol.
Znepokojený je aj škodlivými aktivitami v kybernetickom priestore. Obáva sa, že rastúca manipulácia na sociálnych sieťach podkopáva demokraciu vo svete.
Za slobodné médiá
Prezident tiež kritizoval politických lídrov, ktorí v boji proti extrémizmu a propagande využívajú rovnaké nástroje a rétoriku. „Jedinou úprimnou odpoveďou je podpora tolerancie, slobody prejavu a kritického myslenia v spoločnosti,“ tvrdí.
Slovenská hlava štátu v prejave zdôraznila aj význam slobodných médií, novinárov označil za spojencov a strážcov zásad.
„Mali by sme sa obávať zvýšených útokov na novinárov, pokusov odstrániť slobodu tlače a rastúce obmedzenia občianskej spoločnosti. Rozširuje sa klíma nenávisti, zobrazujúc ich ako nepriateľov štátu, národa alebo viery,“ zhrnul s tým, že médiá majú kľúčovú úlohu v snahe o lepší svet a musia byť preto chránené.
Prezident vystúpil v OSN po štvrtýkrát. Keďže sa o funkciu už uchádzať nebude, išlo o jeho posledné vystúpenie v úrade na Valnom zhromaždení OSN.