„Aktuálna kríza dôvery si vyžaduje jednoznačný signál,“ povedal A. Kiska po stretnutí s delegáciou z Európskeho parlamentu.
Dodal, že on, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico by sa mali zaviazať, že súčinnosťou prispejú k vyriešeniu súčasnej politickej krízy. Vyzval aj na to, aby sa pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o prevrat.
Vyzval na rešpekt k protestom občanov
„Ak sa máme pohnúť ďalej, som pripravený prijať spoločný záväzok troch ústavných činiteľov, že podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu,“ zdôraznil A. Kiska.
Prezident považuje za nevyhnutné, aby všetci traja vyjadrili podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky.
„Spoločne by sme mali vyjadriť aj hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudeme pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a ani nijako inak dehonestovať.“
Nedôvera ľudí v štát podľa prezidenta pramení z dlhodobo neriešených podozrení, traja ústavní činitelia by preto mali prijať kroky, ktoré ich umožnia vyšetriť alebo vysvetliť. Návrh spoločnej deklarácie pošle premiérovi a predsedovi parlament ešte vo štvrtok poobede.
Delegáciu najviac zaujímalo riešenie korupcie
Prezident privítal záujem poslancov Európskeho parlamentu o situáciu na Slovensku po vražde novinára.
Šiesti poslanci začali dvojdňovú prieskumnú pracovnú cestu na Slovensku vo štvrtok. V rámci série rokovaní sa s europoslancami stretol aj prezident SR Andrej Kiska.
Poslanci sa počas pracovnej cesty pred prijatím u prezidenta stretli s mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii a so zástupcami médií. Podľa slovenskej pobočky Transparency International najdlhšie diskutovali o riešení korupcie.
Najbližší program delegácie europoslancov
Na programe majú stretnutia s ministrom financií Petrom Kažimírom a s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a na záver s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou.
V piatok majú na programe stretnutie s prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrom Hraškom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, navštívia Najvyšší kontrolný úrad a tiež obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
V delegácii sú Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie; Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie; Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko); Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko); Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko).