Rovnaké ocenenie v minulosti dostal indický politik a bojovník za nezávislosť Mahátma Gándhí a dlho väznená vodkyňa barmskej opozície a nositeľka Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij.
„Udeľujeme túto cenu prezidentovi Kim Čong-unovi, pretože dôsledne plní ideály veľkého vodcu Kim Ir-sena, ktorý bojoval s imperializmom,“ vyhlásila Rachmawati Sukarnoputriová. „Udeľujeme mu túto cenu za vytrvalosť v boji s neokolonializmom,“ dodala k oceneniu.
Juhokórejská vláda minulý mesiac uviedla, že mladý severokórejský vodca nechal od nastúpenia do funkcie v roku 2011 popraviť už 70 predstaviteľov krajiny. Podľa Soulu okolo seba rozpútal teror, ktorý výrazne prevyšuje krviprelievanie za vlády jeho otca Kim Čong-ila.
K najvyššie postaveným osobám, ktoré nechal odstrániť, patrí jeho strýko Čang Song-tchek, ktorý bol popravený za vlastizradu. V máji sa objavila správa, že K. Čong-un nechal protilietadlovou zbraňou zabiť taktiež ministra obrany Hjon Jong-čola za nelojálnosť a kvôli tomu, že zaspal pri vojenskej prehliadke.
OSN obviňuje Severnú Kóreu z rozsiahleho porušovania ľudských práv. Jej vyšetrovací výbor vo svojej správe podrobne opísal systematické mučenie a zabíjanie odporcov severokórejského komunistického režimu porovnateľné so zverstvami, ktoré páchali nacisti.
Výbor odhadol, že „za posledných 50 rokoch zahynuli v severokórejských väzenských táboroch státisíce politických väzňov a v súčasnosti je tam zadržovaných ďalších 80- až 120-tisíc“.