Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že, jeho krajina sa musí pripraviť na „dialóg aj konfrontáciu" so Spojenými štátmi vedenými administratívou prezidenta Joea Bidena. S odvolaním sa na severokórejské štátne médiá o tom informovala v piatok agentúra AFP.
Kim vo štvrtok počas viacdňového plenárneho zasadnutia ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany načrtol svoju stratégiu pre vzťahy s Washingtonom a tendenciu politiky novej americkej administratívy, uviedla Kórejská ústredná spravodajská agentúra (KCNA). Zdôraznil tiež „potrebu pripravenosti na dialóg no najmä konfrontáciu za účelom ochrany dôstojnosti KĽDR a zaručenia mierového prostredia," píše KCNA.
Severokórejský vodca okrem toho vyzval na „pohotovú reakciu na rýchlo sa meniace okolnosti a sústredenie úsilia v snahe získať stabilnú kontrolu nad situáciou na Kórejskom polostrove".
KĽDR potvrdila, že vo štvrtok otestovala nový typ rakiet
Biely dom nedávno oznámil, že ukončil revíziu politiky USA voči KĽDR. Bidenova administratíva sa po novom bude voči Severnej Kórei snažiť uplatňovať prístup akejsi strednej cesty medzi prístupmi predošlých amerických prezidentov: medzi vyjednávaním s Pchjongjangom, o ktoré sa snažil Donald Trump, a rezervovanejším postojom Baracka Obamu.
Biden tiež na májovom summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom vo Washingtone prisľúbil, že USA budú nastavovať svoju politiku voči Pchjongjangu v úzkej spolupráci s Južnou Kóreou, pričom „pevné" spojenectvo so Soulom označil ako základ bezpečnosti, mieru a prosperity v regióne. Obaja sa tiež zhodli, že „najnaliehavejšia spoločná úloha", ktorá obe krajiny čaká, je dosiahnutie úplného jadrového odzbrojenia a trvalého mieru na Kórejskom polostrove.
Rokovania medzi USA a Pchjongjangom sú pozastavené od februára 2019, keď stroskotal druhý summit severokórejského vodcu Kima Čong-una s Trumpom vo Vietname, a to z dôvodu nezhody v otázke prípadného zmiernenia sankcií USA voči KĽDR. Pchojgjang neskôr prerušil komunikáciu aj so Soulom, s ktorým zastavil aj všetky spoločné projekty.