Severná Kórea je čoraz bližšie svojmu prvému testu jadrovej zbrane od septembra 2017. Má ísť o relatívne malý výbuch. Aj ten ale môže spôsobiť veľké starosti pre Spojené štáty a ich spojencov, píše Bloomberg.
Vodca KĽDR Kim Čong-un už dlhšie avizuje zámer získať arzenál „taktických“ jadrových zbraní. Než sa tak môže stať, Pchjongjang bude musieť zmenšiť veľkosť hlavíc, ktoré môže nasadiť na miniaturizované balistické strely, ktoré krajina už má.
Spojené štáty pred novým testom varujú už niekoľko mesiacov. „Pokiaľ chce KĽDR spustiť masovú výrobu jadrových zbraní, potrebuje siedmy test s cieľom vyrobiť silnejšie, ľahšie hlavice,“ povedal analytik a bývalý generál juhokórejskej armády Moon Seong-Mook.
Severokórejské storočie
Medzi rokmi 1945 a 2000 vykonali jadrové veľmoci planéty viac, ako dve-tisíc testov jadrových zbraní. Podľa americkej Arms Control Association v tomto storočí už jadrové zbrane testovala iba KĽDR. Veľmoci svoje hlavice modelujú na superpočítačoch.
Kim Čong-unova nová nukleárna stratégia má dva ciele. Na jednej strane urýchlene vyvíja taktické zbrane, ktoré by mohla nasadiť na ázijských bojiskách, na druhej posilňuje svoj arzenál termonukleárnych strategických zbraní, ktoré by mohli zasiahnuť americkú pevninu.
Má ísť o taktickú hlavicu
Podľa analytikov nemožno vylúčiť, že nukleárne kapacity KĽDR sa za posledných päť rokov výrazne zvýšili. „Tvrdenie, že ich priemyselná schopnosť vyvinúť miniaturizované hlavice narástla, je opodstatnené,“ povedal Katsuhisa Furukawa z Open Nuclear Network.
Taktické nukleárne zbrane neboli zatiaľ nikdy nasadené, od štandardných ich delí najmä doktrína použitia. Taktické zbrane by malo byť možné nasadiť priamo na bojisku, nie iba ako strategické eso masového ničenia. Názov je však mierne zavádzajúci. Jadrová zbraň, ktorú USA zhodilo na Hirošimu v roku 1945 mala nálož dvadsiatich kiloton. Posledná „taktická“ zbraň, ktorú testovala KĽDR mala nálož medzi 120 a 150 kiloton.
Taktické zbrane majú potenciál spôsobiť nevídanú škodu. Aj preto minulý týždeň varoval americký prezident Joe Biden pred „armagedonom“, ktorý by mohol prísť, pokiaľ by Rusko využilo taktickú hlavicu na Ukrajine.