Európske vládne dlhy sú neustále pod paľbou ratingových agentúr. Po Grécku, Španielsku a Portugalsku prišlo na rad aj Írsko. Ratingová agentúra Moody´s znížila krajine rating vládneho dlhu o jeden stupeň z Aa1 na Aa2 s odkazom na „významné zhoršovanie finančnej pozície vlády“. Na rating krajiny bol súčasne pridelený stabilný výhľad. Moody´s súčasne znížila hodnotenie na stupeň Aa2 aj národnej agentúre, na ktorú v minulom roku prešla väčšina toxických úverov z najväčších írskych bánk.
„Zníženie ratingu je primárne motivované postupnou, ale významnou stratou finančnej pozície írskej vlády a odráža zhoršenie dlhových parametrov krajiny“, uviedla Moody´s v stanovisku. K zníženiu hodnotenia viedli ratingovú agentúru aj obavy slabšieho rastu ekonomiky, doplnil Dietmar Hornung z Moody´s.
Investori na dlhopisových trhoch dnes požadajú pri írskych vládnych dlhopisoch so splatnosťou desať rokov výnos na úrovni približne 5,6 percenta, čo je v porovnaní s nemeckými vládnymi dlhopismi o bezmála tri percentuálne body viac. Podľa údajov agentúry Bloomberg ide o najvyššie požadované výnosy od roku 1999. Írska vláda plánuje zajtra na dlhopisových trhoch predať šesť-, a desaťročné vládne dlhopisy v celkovom objeme 1,5 miliardy eur. Dnešné rozhodnutie Moody´s jej tento predaj pravdepodobne predraží.
Írsko sa dostalo do recesie v posledných dvoch rokoch. Krajina sa ešte pred pár rokmi pýšila silnými ročnými prírastkami hrubého domáceho produktu (HDP) a v mediách bola prezentovaná ako „keltský tiger“. HDP Írska v roku 2009 medziročne poklesol o 7,6 percenta a za posledné dva roky o viac ako desatinu. K ekonomickej depresii prispel aj silný prepad na trhu s nehnuteľnosťami, čo podkopalo ekonomické oživenie v krajine.
Štátna kasa hlási pokles príjmov a rast výdavkov aj na záchranu bankového sektora, čo prispieva k rastu rozpočtového schodku dublinskej vlády. Ten v minulom roku dosiahol v pomere k HDP 14,6 percenta a podľa odhadov Economistu sa v tomto roku môže vyšplhať ešte vyššie. Na požadovanú úroveň v eurozóne, pod hranicu troch percent, sa podľa odhadov analytikov dostane až v roku 2014. Írskej vláde nepomáha ani situácia na domácom pracovnom trhu. Miera nezamestnanosti dosiahla v máji 13,7 percenta, čo bolo najviac za posledných 16 rokov.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com