Nedostatok špecializovanej liečby voči covidu-19 pre ľudí so slabým imunitným systémom ponechal miliónom Američanov obmedzené možnosti, píše Politico. Monoklonálne protilátky, ktoré boli kedysi označované za prevratné pre pacientov s covidom, sú teraz vo veľkej miere neúčinné proti súčasným variantom covidu. Antivírusové lieky, ako je Paxlovid, do značnej miery zaujali svoje miesto. Problémom ale je, že nie sú bezpečné pre všetkých ľudí s oslabenou imunitou, pretože interagujú s mnohými inými liekmi.
„To, že sme opustili núdzovú fázu pandémie, neznamená, že covid skončil alebo že už nepredstavuje nebezpečenstvo,“ povedala profesorka verejného zdravia na Univerzite Georga Washingtona a bývalá komisárka pre zdravie v Baltimore Leana Wenová. „Existujú milióny Američanov, ktorí sú náchylní na vážne choroby.“
Vládna lieková agentúra USA FDA v roku 2022 stiahla povolenia na štyri liečby protilátkami, pretože omikron a jeho nespočetné podvarianty znížili ich účinnosť. Liečba bola zameraná na dospelých a detských pacientov s miernym až stredne ťažkým ochorením covidu, u ktorých sa predpokladalo, že závažné ochorenie sa rozvinie a skončia hospitalizáciou.
Monoklonálne protilátky, ktoré vyrobili spoločnosti ako Regeneron, Eli Lilly a Vir, sú laboratórne vytvorené molekuly určené na blokovanie vstupu vírusu do ľudských buniek. Musia sa však naviazať na „spike“ proteín vírusu, aby ho neutralizovali, a mnohé mutácie koronavírusu od jeho vzniku v roku 2019 postupne spôsobili, že dostupné produkty sú neúčinné. „Je to trochu riskantné vyvinúť to,“ povedal Arturo Casadevall z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health a poukázal na to, ako rýchlo sa niektoré varianty covidu objavili a rýchlo ustúpili.
Menej peňazí
Zákon o výdavkoch, ktorý zákonodarcovia USA schválili pred Vianocami, nezahrnul požiadavku administratívy vo výške deväť miliárd dolárov na boj proti pandémii, čo znamená, že na riešenie vznikajúcich potrieb covidu je k dispozícii menej peňazí.
„Kvôli nečinnosti Kongresu a nedostatku financií nemá HHS zdroje, ktoré potrebuje na financovanie vývoja nových liečebných postupov. Mohli by sme sa ocitnúť s veľmi obmedzenou lekárničkou v čase, keď potrebujeme viac nástrojov na boj proti covid- 19,“ povedal hovorca ministerstva pre Politico a dodal, že HHS spolupracuje s poskytovateľmi a ďalšími skupinami, „aby sa zabezpečilo, že Američania budú môcť využívať všetky dostupné možnosti liečby“.
Bidenova administratíva silne propagovala perorálne antivírusové režimy, ako je Paxlovid, ktorý debutoval pred rokom a znamenal pre väčšinu Američanov zlom v zvládaní vírusu.
Varovanie CDC vydané 20. decembra lekárom a odborníkom v oblasti verejného zdravia upozornilo na nedostatok životaschopných monoklonálnych protilátkových terapií a dostupnosť antivírusových možností, ktoré boli doteraz nevýrazné. Agentúra vyzvala poskytovateľov, aby sa riadili usmerneniami Národného inštitútu zdravia pre liečbu Covid o spôsoboch potenciálneho riadenia liekových interakcií s Paxlovidom.
Remdesivir, antivirotikum podávané intravenózne, je ďalšou možnosťou liečby pre imunokompromitovaných, ale vyžaduje si infúzie počas troch dní v nemocnici alebo v ambulancii. HHS nalieha na štáty, aby podporili svoje zdravotnícke oddelenia a systémy pri zriaďovaní infúznych kliník s cieľom rozšíriť prístup k Remdesiviru, najmä na ambulantnej báze, a spolupracuje s výrobcom Gilead na rozšírení typov poskytovateľov oprávnených kúpiť liek.
Plazma ako možnosť
Covid rekonvalescentná plazma zostáva možnosťou pre ľudí s oslabenou imunitou, ktorí sa nakazia vírusom, ale jej dostupnosť je rozptýlená po celej krajine, povedal A. Casadevall. Liečba má klady a zápory. Je menej pravdepodobné, že bude porazená jedným variantom a môže sa prispôsobiť rôznym kmeňom, ale je ťažké ju podávať a vyžaduje, aby sa príjemcovi vykonala krvná typizácia.
Odporúčania pre rekonvalescentnú plazmu, ktoré boli naposledy aktualizované 1. decembra, hovoria o „nedostatočných dôkazoch“ z hľadiska účinku liečby u imunokompromitovaných pacientov. „V týchto prípadoch by sa lekári mali pokúsiť získať vysoký titer [covid rekonvalescentnú plazmu] od očkovaného darcu, ktorý sa nedávno zotavil z covidu-19... variantom podobným variantu spôsobujúcim pacientovu chorobu,“ uvádzajú usmernenia.
Usporiadali workshop
FDA a Európska agentúra pre lieky usporiadali tento mesiac virtuálny workshop, na ktorom sa stretli lekári, priemysel a regulačné orgány, aby diskutovali o podpore novej liečby monoklonálnymi protilátkami. „FDA sa zaviazala spolupracovať so sponzormi z odvetvia s cieľom urýchliť vývoj nových liekových produktov, ktoré by uspokojili potrebu nových preventívnych terapií pre pacientov s potlačenou imunitou, u ktorých je nepravdepodobné, že budú reagovať na očkovanie,“ uviedol hovorca agentúry.
Hovorca Regeneronu Tammy Allen uviedol, že spoločnosť, ktorej používanie kokteilu protilátok bolo v januári obmedzené, sa zaviazala vyhodnotiť možnosti liečby protilátkami, keď sa koronavírus vyvíja. „Veríme, že monoklonálne protilátky doteraz zohrávali dôležitú úlohu počas pandémie a môžu sa v budúcnosti zopakovať, najmä medzi ľuďmi s imunokompromitnými stavmi,“ povedal.
Vir, ktorý spolupracoval s GSK na Sotrovimabe, pokračuje v štúdiu, či by liečba mohla fungovať proti novým variantom, a tiež hodnotí protilátky novej generácie a terapie s malými molekulami, uviedla hovorkyňa Carly Scadutoová.
Napriek tomu môžu byť farmaceutické spoločnosti viac naklonené – finančne aj prakticky – vyvíjať lepšie antivírusové pilulky, ktoré predstavujú menej liekových interakcií a ľahšie sa podávajú, povedal Jason Gallagher, špecialista na klinickú farmáciu na infekčné choroby v Temple University Hospital. Antivirotiká tiež lepšie odolávajú neustále sa meniacim vírusom, dodal.
„V Paxlovide je oveľa viac peňazí ako v akejkoľvek monoklonálnej“ protilátkovej liečbe, povedal J. Gallagher, a môže to vyžadovať stimuly pre výrobcov liekov, aby podporili ich vývoj. „Nikoho nespravia skutočne bohatým.“