Po mesiacoch plných obáv a špekulácií sa to konečne stalo. Do Nemecka a zvyšku Európy cez plynovod Nord Stream 1 úplne prestal prúdiť zemný plyn, píše týždenník The Spectator.
Kontinent sa snaží prísť na to, ako prežiť zimu, a preto je jasné, že odstavenie plynu Ruskom bude mať vážne dlhodobé následky.
Zima bez plynu
Vzťah medzi Nemeckom a Ruskom bol jedným z najvýznamnejších strategických vzťahov európskej politickej scény počas posledného polstoročia. Zdá sa, že energia, ktorá ich spojila, bude teraz klincom do rakvy ich vzájomnej spolupráce. Cesty späť už zrejme niet.
Z krátkodobého hľadiska bude výzvou zaistiť bezpečnosť zimných dodávok. Toky pochádzajúce z Nord Streamu minulý týždeň predstavovali 3,6 percenta dodávok plynu EÚ.
Európa je podľa týždenníka veľmi blízko tomu, že túto zimu bude úplne bez ruského plynu. Je to ten najhorší možný scenár.
Táto skutočnosť sa odrazila na reakciách obchodníkov s plynom. Holandský index TTF, ktorý je referenčným cenovým rámcom pre spotové trhy s plynom, stúpol o 31 percent takmer ihneď po tom, čo bolo dnes v Londýne ráno o siedmej spustené obchodovanie.
Štáty ohlasujú pomoc
Ak sa chcú vlády uistiť, že trhy s energiami neskolabujú, ako aj vyhnúť politickej odozve, ktorú so sebou rekordne vysoké ceny energií prinesú, tak sa budú musieť buchnúť po vrecku, myslí si The Spectator.
Švédsko a Fínsko ohlásili balík v hodnote 33 miliárd eur, ktorým sa chcú pokúsiť podporiť zraniteľných dodávateľov energie.
Kandidátka na britskú premiérku Liz Trussová sa zaviazala k tomu, že v priebehu nasledujúcich pár dní príde s podobným vyhlásením.
Nemecko takisto prišlo s veľmi veľkým balíkom podpory vrátane cenovej brzdy v oblasti elektriny.
Na úrovni EÚ sa však Nemecko zobudilo do rána plného politických dôsledkov, ktoré so sebou prinášajú obraz toho, čo nás v zime čaká. V hre sú teda všetky možnosti. Aj opatrenia, akým je zastropovanie cien plynu, ktoré sa ešte pred mesiacom zdali byť radikálnymi, sa dostávajú do centra pozornosti.
V snahe obnoviť toky ruského plynu môže mnoho politikov začať verejne či menej verejne lobovať za to, aby EÚ prestala Ukrajinu podporovať. No ani po uplynutí zimy sa veci až tak veľmi nezmenia. Rusko používa energiu ako zbraň a cesty späť už niet, uzatvára The Spectator.