Brit Louis Cole je fenoménom doby. Na YouTube ho sledujú dva milióny divákov a niekedy má zvláštne nápady. Pred pár rokmi sa preslávil vlogmi, kde vyzýval fanúšikov, aby mu posielali tipy na lahôdky, ktoré má zjesť. Na kanáli Food For Louis tak zverejnil video, ako si pochutnal na živom škorpiónovi, do jeho jedálnička sa dostal živý mozog ovce alebo šváby.

Posledné mesiace na kanáli Fun For Louis denne chrlí videá z krajín z rôznych kútov sveta, kde si s partiou surfistov užíva nespútanú zábavu a radosť zo života. Problém je, že 33-ročný Brit sa vôbec netrápi s politickou situáciou v krajinách, ktoré navštevuje. 

Dovolenkový raj 

Pred pár týždňami navštívil Severnú Kóreu (KĽDR). Bolo to mimochodom v čase, keď táto totalitná krajina vypálila do mora niekoľko balistických rakiet a neskôr raketu vodca krajiny Kim Čong-un vypálil na hranici s Japonskom. Slávny YouTuber si ale v krajine užíval a svojim fanúšikom odkázal, že Severná Kórea je dovolenkový raj, ktorý nie je poznaný verejnosťou. Jedol výborné jedlo, surfoval, navštívil aquapark, kde sa s kamošmi bavili a rozprával sa s miestnymi ľuďmi.

Ak by KĽDR zaplatila PR agentúre, aby ju vykreslila v pozitívnom svetle, tak by tak dokonalé dielo propagandy ako urobil YouTuber nevyrobila.

L. Cole nie je ani zďaleka sám. Mladí ľudia vyrastajú na vlne YouTuberov, ktorí svojimi názormi a postojmi ovplyvňujú ich názory a politické postoje. Niekoľko videí Brita je príkladom, ako sa do mladých mozgov vnáša (nechcene) propaganda a tiché akceptovanie režimu Severnej Kórey. 

Severná Kórea je pritom totalitný štát, vedený Kim Čong-unom, ktorý je pravidelne obviňovaný z porušovania ľudských práv. Nezisková organizácia Amnesty International odhaduje, že v krajine sú stovky tisíc obyvateľov uväznených v táboroch, kde sú týraní a zomierajú buď vyhladovaním alebo sú popravovaní.

YouTuber túto maličkosť nespomína. Prechádzka KĽDR je pre neho rajom, ktorý by mal okúsiť každý turista. Lebo Severná Kórea je „fucking awesome“. Severná Kórea pritom tvrdí, že vlastní jadrové zbrane a Kim Čong-un niekoľkokrát vyhlásil, že ich nebude váhať použiť.

Did you know North Korea have amazing water parks? https://t.co/9uGMkl2eQf

— Louis Cole (@funforlouis) August 11, 2016

To, že vás pritom vpustia do krajiny ešte neznamená, že máte slobodu. KĽDR je zrealizovaným dielom 1984 od Georgea Orwella. Ide o svet, kde aj steny majú uši a neudávať ostatných je ťažký zločin. Režim prideľuje turistom sprievodcu, ktorý ukazuje len tú časť krajiny, akú si režim želá propagovať. Videá sú kontrolované, internet je regulovaný.

Severná Kórea pristupuje k cudzincom veľmi striktne a je komplikované získať turistický alebo novinársky vstup. Tento rok bol z utopistickej krajiny vyhostený reportér BBC Rupert Wingfield-Hayes, ktorého zadržali a vyšetrovali miestne úrady. Keď sa vrátil do Veľkej Británii, napísal, že ho po celý čas pobytu prenasledovalo päť špiónov.

Skvelé jedlo, zvyšok krajiny hladuje

V jednom z videí je YouTuber nadšený, že v Severnej Kórei našiel divo rastúce konope. Všetko navyše pri západe slnka, doplnené hudbou. Idylka. To, čo si ale Brit neuvedomuje, je, že síce marihuana je v krajine povolená, ale na jej pestovanie majú právo privilegovaní ľudia blízki režimu, ktorí ju následne predávajú za hranice, aby si privyrobili.

V krajine sa marihuana pestuje aj u bežných smrteľníkov, ale často ju ľudia nepestujú ako rekreačnú zábavku, ale ako rozptýlenie nad hladom a neliečenými chorobami. Hoci si Louis plnými dúškami užíval exotické jedlá, ktoré mu Kimovci položili na stôl, v krajine trpia hladom milióny obyvateľov.

Režim vpustil a mladíkom ukázal len vybrané štvrte Pchjongjangu, ktoré sú výstavnou bublinou režimu. To, že mimo hlavného mesta je plebs závislý len od toho, čo si sám dopestuje a že celé generácie politických väzňov vyrastajú v gulagoch, im už neukázali.  

A to je len vrchol ľadovca. V posledných rokoch vyšlo niekoľko zaujímavých kníh, ktoré sú svedectvami zverstiev režimu. „Možno, že niekde veľmi hlboko vo vnútri som cítila, že niečo nie je v poriadku. Ale Severokórejčania sú profesionáli v klamaní a aj klamaní samých seba. Zmrznuté bábätká, ktoré hladujúce matky nechávali na uliciach, sa nehodili do môjho svetonázoru. Bolo normálne vidieť mŕtvoly na haldách odpadkov, mŕtvoly plávajúce v rieke a bolo normálne prejsť okolo a neurobiť nič, keď niekto volal o pomoc,“ napísala vlani Yeonmi Park, aktivistka, ktorá z režimu ušla, v knihe In Order To Live. Na uliciach bolo mnoho zúfalých ľudí, ktorí prosili o pomoc. Museli si zavrieť svoje srdcia, pretože inak by tej bolesti bolo veľmi veľa. Po nejakej dobe to ale človek neunesie. „Takto asi vyzerá peklo,“ dodala.

YouTuber po zverejnení videí čelil ostrej kritike. Následne sa postavil pred svoj fotoaparát a povedal, že chcel len vykresliť krásnych ľudí a pozitívne veci, ktoré sa dejú v krajine. Dodal, že nie je investigatívny novinár a nerobí politické komentáre.

Šlo ale o výhovorku, pretože videami urobil presne to, čo si režim prial. Tvrdil, že za reportáže nezobral od Kimovcov ani cent, no o to je jeho konanie naivnejšie a trápnejšie. Ukázal celému svetu krajinu ako dovolenkovú idylku, ktorá trpí tým, že ju západné a civilizované krajiny očierňujú. 

Legitimizoval režim, ktorí vedie najdlhšiu ľudskoprávnu katastrofu v modernej histórii ľudstva a je zodpovedný priamo alebo nepriamo za milióny vlastných obyvateľov. Vo svojich funny reportážach namixoval obrazy o Severnej Kórei, ktoré zobrazujú jeho naivné a zaslepené videnie sveta - že svet je vlastne malý a bezstarostnosťou človek dokáže zbližovať ľudí celého sveta a efektívne ignorovať zvrhlé režimy. Veď všade je dobre, netreba sa báť. To je pravda, netreba sa báť upozorňovať na zlo a utrpenie ľudí.    

Spomínaná autorka Y. Park vlani v niekoľkých televíznych reláciách plakala a vodcu označila za kriminálnika. „Prosím nepozerajte sa na Kim Čong-unu ako na vtip. Je to kriminálnik, ktorý zabíja milióny ľudí,“ povedala so slzami na tvári. 

Generácia mladých, ktorá zväčša ignoruje televíziu a hlavným informačným kanálom je pre ňu internet, si vytvorila akýsi „vlastný svet“. YouTuberi sú často pre mnohých mladých ľudí polobohmi a ich názory ich formujú. To, že YouTuber povie, že ho politika a to čo sa deje vo svete nezaujíma, je len egoistický a samoľúby názor, ktorý je mimochodom trendy. V skutočnosti ale vedie k zaslepenosti a nezáujmu o spoločenské problémy aj jeho fanúšikov. Samozrejme, nie všetkých.

Nemôžeme sa potom čudovať, že sa v parlamente mladé kočky zo strednej školy fotografujú s extrémistom Mariánom Kotlebom. Je pre nich hrdina a chlapík z telky, ktorý chce dať všetko do poriadku. 

Podobných dôkazov je niekoľko - rastúca podpora extrémistických strán u mladých v celej Európe, nástup Donalda Trumpa v USA alebo takáto perlička na záver: v čase studenej diplomatickej vojny s Ruskom tento týždeň návštívili stredoškoláci z elitnej súkromnej školy Eton College súkromnú akciu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Evidentne si ho náramne užívali. Počas schôdzky V. Putin diskutoval s chlapcami o svetovom dianí. Jeden z prítomných študentov David Wei na svojom Facebooku napísal, že musel napísať asi viac ako tisíc emailov, aby k stretnutiu vôbec došlo.

Putin meets Eton boys in the Kremlin. Bizarre, to put it mildly. https://t.co/JuZ9DG8eEn pic.twitter.com/02OuWaBggM

— Shaun Walker (@shaunwalker7) August 31, 2016

Taktiež dodal, že ruský prezident známy pre svoje postoje tvrdého vodcu „ukázal ľudskú tvár“. Študent, ktorého ročné školné stojí 37-tisíc libier, dodal, že so spolužiakmi chceli zlepšiť vzťahy medzi Západom a Ruskom. Títo mladí ľudia pritom navštevujú školu, z ktorej vyšli britskí premiéri a politické špičky.