Študentské pôžičky v USA Zdroj: flickr.com/DonkeyHotey
Corinthians Colleges boli v spoplatňovaní extrémom a fungovali za účelom zisku. Tomu podriadili všetko a využívali praktiky, ktoré hraničili s podvodmi. Šlo vôbec o prvé súkromné vysoké školy v USA, ktoré boli obchodovateľné na burze Nasdaq.
Štátny tajomník ministerstva školstva Arne Duncan povedal, že americká vláda nemala inú možnosť, preto pripravila rozsiahle dlhové amnestie, ktoré by sa nemali týkať len Corinthians Colleges, ale aj študentov iných súkromných škôl.
Zatiahnu to, podobne ako pri záchrane bankového sektora počas krízy, americkí daňovníci. Náklady na odpustenie dlhov viac ako 350-tisíc študentov, ktorí študovali na Corinthians Colleges počas posledných päť rokov, by sa mali vyšplhať na vyše 3,5 miliardy dolárov.
„Človek by musel byť z kameňa, aby sa nevcítil do situácie týchto študentov. Je to naša prvá akcia, ale zrejme nebude posledná,“ citoval denník New York Times A. Duncana.
Dlhový štrajk: Titul bez hodnoty
Proti splateniu dlhov sa vytvorila protestná skupina bývalých študentov, ktorí si dali názov Corinthian 15. Oznámili dlhový štrajk, v ktorom odmietajú splácať ďalšie platby federálnych študentských pôžičiek.
Partia demonštrantov proti splácaniu študentských pôžičiek Corinthian 15. Zdroj: SITA/AP
Jedným z bývalých študentov je aj Nathan Hornes, ktorý protesty organizoval s ďalšími 14 spolužiakmi. Má 25 rokov a hoci mu vysoká škola mala pomôcť, stále robí vo fast foode.
Všetko sa začalo nevinne. Odsťahoval sa do Los Angeles a chcel naštartovať hviezdnu kariéru. Pracoval vo fast foode Smashburger and Carl’s Jr, platil rentu za prenájom bytu a sníval o kariére speváka. Jeho mama ho však dotlačila, aby šiel na vysokú školu. V reklame zazrel lákavú ponuku od Corinthians Colleges, ktorá ponúkala flexibilný študijný plán popri práci a sľuby, ktoré mali zaručiť absolventovi lepšie pracovné miesto. Ideálna škola.
Prvý varovný signál prišiel hneď po tom, ako zavolal na informácie o štúdiu. Nasledujúce dva týždne mu zo školy volali „nonstop“ a tlačili na neho, aby sa rozhodol. „Volali mi každý deň. Niekedy aj tri- až štyrikrát denne,“ povedal pre denník The Guardian.
Keďže zvíťazila túžba po titule a snaha vymaniť sa z „podradnej práce“, škole sa upísal. Dokončil ju v roku 2012 s odretými ušami a aktuálne má splatiť pôžičku vo výške 68-tisíc dolárov.
„Môj titul nemá na trhu žiadnu cenu. Nedostal som vzdelanie, ktoré mi sľúbili. Nedostal som žiadne znalosti, ktoré by som mohol použiť vo svojom každodennom živote,“ dodal s tým, že naďalej pracuje vo fast foode.
40 miliónov Američanov v dlhoch zo štúdia
Študentské pôžičky sú dlhodobým problémom amerického vysokého školstva a vymkli sa spod kontroly. Štatistiky hovoria, že až 40 miliónov Američanov má na krku dlh zo študentských čias – celkovo ide o sumu 1,2 bilióna dolárov, čo je dvakrát viac ako pred desiatimi rokmi. Sedem z desiatich amerických študentov po skončení vysokej školy skončí v dlhoch.
Súkromné vysoké školy, ktoré sú zamerané na zisk, akou je sieť Corinthians Colleges, sa správajú ako firmy. Väčšiny ich príjmov prichádza z federálnych pôžičkových systémov a vysokých úrokov, ktoré boli vyšetrované finančnými úradmi. Aj preto až polovica študentov musela predčasne ukončiť svoje štúdium, z toho 20 percent študentov skončí v osobnom bankrote už v prvom roku štúdia.
Sieť škôl Corinthians Colleges fungovala beztrestne už od roku 1995 pod značkami Heald College, Everest College (niekedy Everest University alebo Everest Institute) a WyoTech. Ich praktiky boli na hranici legálnosti a pripomínali praktiky neetických nebankových subjektov na Slovensku.
Najlepšie obdobie tieto školy zažívali počas krízy, keď si mladí ľudia nevedeli nájsť prácu a na mnohé pozície firmy uprednostňovali ľudí s vyšším vzdelaním. V roku 2009 akcie Corinthians Colleges vyleteli medziročne na burze na dvojnásobok. Školy si dobre uvedomovali zlú situáciu na pracovnom trhu, preto školné zvýšili na dvojnásobok.
Prílev nových študentov zabezpečovali šmejdi
Prílev nových žiakov im zabezpečovali tisíce recruiterov po celých Spojených štátoch, ktorých úlohou bolo nájsť zúfalých mladých ľudí, ktorí by chceli ísť na vysokú školu – v drvivej väčšine šlo o rizikových ľudí, ktorí nemali peniaze na platenie súkromnej vysokej školy.
Jednou z nich bola aj Tasha Courtright, ktorú si odchytil recruiter v roku 2008. „Ako sa máš? Chceš ísť na vysokú školu?,“ spýtal sa podľa výpovedí T. Courtright recruiter v reportáži Huffington Post. Keďže pracovala na benzínovej pumpe ako brigádnik za minimálnu mzdu, nemohla si štúdium dovoliť. Recruiter jej prisľúbil, že dostane štipendium a bežné školné sa jej vyhne. Niekoľkokrát jej usilovne vyvolával a prepracovanými predajnými taktikami ju presvedčil. Študovala na vysokej škole Everest, získala bakalársky titul v odbore manažmentu, ale napriek sľubom skončila v dlhu 41-tisíc dolárov.
Recruiteri sú zruční predajcovia, vedia pritlačiť a cielene sa zameriavajú na rizikové skupiny ľudí – najlepšie na osamelé matky s deťmi a nezamestnaných. Tento skupine stačí predstaviť víziu lepších pracovných ponúk a vyššieho platu vďaka vysokej škole a akceptovanie študentskej (nevýhodnej) pôžičky je tak skôr len formalita.
Podstatou bolo zapísať nového študenta a udržať ho na škole čo najdlhšie. Výsledkom má byť zisk vysokej školy za každú cenu a zhodnotenie akcií investorom, čo potvrdili aj výpovede bývalého manažéra Corinthians Colleges Dawna Luecka.
„Už istú dobu sa podľa zistení U.S. Government Accountability Office (GAO) vedelo, že viaceré „for profit colleges“ používajú nekalé taktiky. Marketing a nátlak boli podobné ako v prípadoch šmejdov na Slovensku,“ hovorí pre TREND.sk Ján Žilinský, ktorý pracuje ako analytik na Peterson Institute vo Washingtone. Príkladom je podľa neho zistenie inšpektorov GAO, ktorý v jednom prípade zaznamenali 180 telefonátov recruitera na telefónne číslo uchádzača, aby ho presviedčal, aby sa zapísal na kurz.
Falšované štatistiky uplatňovania študentov
Špinavé praktiky komerčných vysokých škôl Corinthians Colleges siahali aj do podvodov v štatistikách. Úrad Consumer Financial Protection Bureau napríklad zistil, že tieto školy „umelo falšovali dáta o umiestnení absolventov na pracovnom trhu“. V apríli tohto roku preto ministerstvo školstva vyrubilo sieti vysokých škôl pokutu 30 miliónov dolárov.
Klamlivé štatistiky školy využívali v prospektoch, ktorými lákali nových študentov. Pobočky Herald, ktoré patria pod sieť Corinthians Colleges a ponúkajú tituly v oblasti manažmentu, využili na vylepšenie štatistík vlastných študentov, ktorých umelo zamestnali na kampuse na dva dni a evidovali ich ako zamestnaných. Rovnako školy klamali aj v údajoch o tom, že ich študenti sa po štúdiu zamestnali vo vyštudovanom odbore. V skutočnosti započítali aj pracovné pozície, kde ich absolventi vypekali hamburgere v McDonald‘s alebo pracovali vo fast foode Taco Bell.
Či pokutu 30 miliónov dolárov nakoniec zaplatia manažéri siete vysokých škôl, je nejasné – škola po vyhlásení bankrotu rozpredala majetky v 107 kampusoch po celých Spojených štátoch spoločnosti Education Credit Management Corp. Ide o ďalšiu sieť čisto komerčných vysokých škôl, kde má 40-percentný podiel napríklad banka Goldman Sachs.
Vysoké školy, ktoré boli zriadené na čisto komerčný účel – pre zisk - sú vlastnené najčastejšie finančnými korporáciami a private equity firmami. Americký finančný úrad Consumer Financial Protection Bureau, ktorý vyšetruje spotrebiteľské podvody, túto sieť škôl vlani obvinil aj z „dravých pôžičiek“ a vlani jej stopol federálnu pomoc. Aj to bol dôvod, prečo nakoniec zbankrotovala.
„Mňa Obamov minister školstva A. Duncan od začiatku prekvapil, keď som videl, aký bol vždy mäkký na tieto školy, ktoré naháňali zákazníkov a sľubovali nerealistické uplatnenie - on ich v minulosti často chválil. Myslím, že Obamova administratíva chcela ukázať, že víta inovácie aj vo vzdelávacom sektore. Inovácie sú síce fajn, ale dohľad očividne nezvládli,“ tvrdí slovenský analytik J. Žilinský.
Na ďalšej strane: Ako fungujú vysoké školy v USA a Kde sú počiatky problémových pôžičiek?