Je im celkom jasné, že nemôžu viesť regulárnu vojnu proti západným krajinám. Nikoho ich pohnútky nezaujímajú, nikoho nezaujíma ich chorý pohľad na svet. Potrebujú ale masívnu propagáciu, vyvolávať u ľudí pocit nenávisti a strachu. Bomby už nestačia, letiská či metrá sú už okukané, potrebujú byť kreatívni. Čím okázalejší spôsob vraždenia, tým lepšie.
Šialené vraždenie vo Francúzsku je dôkazom tejto stratégie. Predstava, že v Nice ste sa pri západe slnka mohli prechádzať práve vy a na vaše dieťa a manželku sa valí obrovský kamión, je strašidelná. Práve o tento pocit teroristom ide. Vyvolať v ľuďoch strach, že môžu zaútočiť všetkými možnými zbraňami, môžu zaútočiť na akejkoľvek ulici, môžu zaútočiť v čase, keď práve kupujete zmrzlinu synovi. Chcú vám byť neustále v pätách ako strašidelný tieň, ktorého sa nedá zbaviť.
Une lectrice du @lemondefr nous envoie ce dessin après l'attaque de #Nice. Dire que l'été était arrivé... pic.twitter.com/mJdliTpDGX
— Clément Martel (@martelclem) July 15, 2016
Kým zo začiatku tieň vyvoláva strach a zdesenie, po čase nechá v človeku akúsi pachuť zhnusenia. Niečo ako keď vypijete lacnú kávu z automatu a na zuboch ostane povlak. Zhnusenie je živnou pôdou pre všetkých populistických politikov, ktorí triviálnymi názormi pestujú semiačka nenávisti, ktoré zasiali teroristi.
Aby to všetko fungovalo ako má, teroristi potrebujú dve zložky:
Prvou sú politici a verejne činné osoby, ktoré sa na ich vlne zvezú. Medzi takýmito politikmi a teroristami vzniká symbióza – jeden bez druhého by neprežili. Šéfka Národného frontu Marine Le Penn či kandidát na amerického prezidenta Donald Trump si vďaka strachu voči utečencom a terorizmu vybudovali slušné renomé u voličov. Nehľadajú riešenia (ani ich nemajú), hľadajú prvotný strach, ktorý je skvelým marketingovým nástrojom pre ich kariéru.
Druhou podstatnou zložkou pre fungovanie teroristov sú médiá. V technologickej dobe informujú verejnosť v oveľa intenzívnejšej a prepracovanejšej podobe. Vďaka transformácií novinárskej profesie vplyvom smartfónov a sociálnych sietí a v snahe uspokojiť divákov a udržať ich pozornosť došlo k rozvoju takzvaného live spravodajstva. Novinári sa snažia hľadať teroristov, aby ukázali ich tvár, porozumeli ich motívom, prostrediu, názorom, a aby to všetko predostreli publiku, ktoré sa dožaduje podrobných informácií.
To nie je kritika médií, ale skutočnosť. Mnohí si myslia, že žijeme v oveľa nebezpečnejšej dobe ako v minulosti. Omyl. Len sa o všetkom oveľa detailnejšie informuje, zo všetkých útokov máme stovky záberov, článkov a fotografií. Nové technológie umožnili vyrobiť a šíriť propagandu s udivujúcou ľahkosťou.
Média ale potrebujú príbeh. Páchatelia teroristických činov sú preto často vykresľovaní ako obete osudu. Dôvody ich činov sú zdôvodňované psychologickými motívmi, rodinným zázemím a zodpovednosť je často nepriamo presunutá od páchateľa k vonkajším faktorom, nad ktorými nemal kontrolu. Vytvára sa tak súcit k protagonistom príbehu - teroristovi. Posilňovanie súcitu, dôraz na silnú rolu osudu, presun zodpovednosti na vonkajšie faktory (napríklad žil v štvrti mesta, ktoré vedenie mesta ignorovalo), potom ústia do pocitu, že terorista síce vykonal zlo, ale bolo to v zásade pochopiteľné. Teroristi sa stávajú mediálnymi hviezdami na titulných stranách.
Kým médiá ako CNN, BBC či denník The Guardian svoju robotu robia s chladnokrvnou objektivitou, v podhubí internetu vznikajú webstránky a bubliny na sociálnych sieťach, ktoré o objektivitu nestoja a ďalej živia povlak nenávisti proti všetkým národom s odlišnou kultúrou a náboženstvom.
Many of those killed in last nights #NiceAttack are likely to have been Muslims.
— Jon Donnison (@jondonnisonbbc) July 15, 2016
Nezamýšľajú sa nad tým, že medzi obeťami šialených útokov boli aj moslimovia, pretože ani netušia o desiatkach teroristických útokov v moslimských štátoch, ktoré nie sú (západnými) médiami detailne podchytené. Nerozlišujú medzi obeťami a útočníkmi, ale stotožňujú si islam automaticky s terorizmom. Pritom si neuvedomujú, že náboženský fundamentalizmus je starý ako ľudstvo a k jeho extrémnym podobám sa utiekali v minulosti všetky vierovyznania – vrátane kresťanstva.
Keď sa k zmeske nenávisti voči „všetkým islamistom“ pridajú ešte ekonomické problémy západných krajín (nezamestnanosť, hnusná Európska únia a príval imigrantov), o chaos a strach v demokratických krajinách je postarané. To presne je cieľ útočníkov.
.@newtgingrich: "We should...test every person here who is of a Muslim background, & if they believe in shariah they should be deported."
— Fox News (@FoxNews) July 15, 2016
Na toto všetko pritom nepotrebovali tanky, nepotrebovali tisíce bojovníkov. Stačí im raz za čas jeden udatný bojovník, ktorý dokáže rozdúchať na Západe novú vlnu strachu. Ak ten permanentný strach v nás prerastie a budeme v sebe naďalej budovať kultúru nenávisti, na vnútornú slobodu môžeme nadobro zabudnúť.