V obchodoch ich nájdete pod označeniami pastiersky syr v slanom náleve, balkánsky syr, mäkký syr či grécky syr v slanom náleve. Ak by ich výrobcovia neprezliekali do kabáta gréckej ovčej fety, nebolo by výrobkom z kravského mlieka čo vyčítať.
S fotografiami pasienkov, antickej architektúry, grécky znejúcich názvov s písmenami, ktoré imitujú grécku alfabetu, sa výrobcovia pohybujú na hrane zavádzania spotrebiteľov.
Nemecké spotrebiteľské združenia na portáli Lebensmittelklarheit.de na výrobcov apelujú, aby z obalov syrov pripomínajúcich fetu odstránili ilustrácie gréckej dovolenkovej idylky.
Feta vs. syr z kravského mlieka
Feta musí byť vyrobená iba z ovčieho mlieka alebo zo zmesi ovčieho a kozieho mlieka, ktoré môže tvoriť maximálne 30 percent objemu. Ide o chránené označenie pôvodu, preto syr možno vyrábať tradičnou metódou iba v niektorých oblastiach gréckej pevniny alebo na ostrove Lesbos.
Výrobcovia syrov, ktorí po zápise fety do registra chránených označení pôvodu tieto požiadavky nespĺňali, museli zmeniť názvy svojich produktov. Tak ako napríklad výrobca syrov „Fetaki". Značku výrobkov z kravského mlieka a rastlinných tukov s nemeckým pôvodom musel zmeniť na „Fitaki".
Fitaki Active obsahuje: 78 % nízkotučného kravského mlieka, 16 % rastlinného tuku, soľ, mikrobiologické syridlo a regulátor kyslosti E 575.
Kvôli takmer identickému vzhľadu je niekedy náročné odlíšiť výrobky z kravského mlieka od ovčieho syra. Kým ovčí syr je zvyčajne biely a má drobivú štruktúru, mäkký syr z kravského mlieka má krémovú konzistenciu. V malých kúskoch v šaláte alebo v zapečených jedlách v reštauráciách je to však ťažké odhaliť.
Výrobca by mal na obale priznať druh mlieka, z ktorého syr vyrobil. V prípade, že k mlieku nie je priradený druh, ide o kravské.
Ak si nie ste istí originalitou ovčieho syra v gréckych špecialitách reštaurácií, požadujte informáciu o pôvode mlieka od obsluhy.