Výpadok príjmov v ozdravnom balíčku spôsobený neschválením vyššej spotrebnej dane na pivo sa zaplatí z peňazí na opravu a výstavbu ciest. Ide o 8,2 milióna eur. Štátna kasa počítala s takouto sumou pri zvýšení spotrebnej dane na pivo, ktorú štyria poslanci KDH nepodporili.
,,Suma nebude vyskladaná z peňazí rezortov ministerstva vnútra ani ministerstva zdravotníctva, len z peňazí ministerstva dopravy,“ vysvetlil Martin Krajčovič, hovorca ministra dopravy Jána Figeľa a predsedu KDH.
Keďže výpadok príjmov pri spotrebnej dani na pivo spôsobili v rozpore s koaličným dohovorom práve poslanci KDH, museli ho nahradiť z rozpočtov ministerstiev v gescii strany. J. Figeľ sa sám rozhodoval, ktorému z ministrov KDH uberie z peňazí na rok 2011, aby vyskladal potrebných vyše osem miliónov do štátnej kasy. Zvolil si možnosť neuberať zdravotníkom ani policajtom, pretože ich rozpočet bude na budúci rok napätý.
Na lacnejšie pivo tak doplatia regióny pri riešení opráv či výstavby ciest prvej triedy, prípadne diaľnic. Peniaze, z ktorých sa mali zaplátať najviac rozbité úseky, prípadne stavať nové cesty a diaľnice, sa použijú na kompenzáciu nezmenenej spotrebnej dane.
Pri hľadaní zdrojov na ozdravenie verejných financií sa koaličné strany ešte na jeseň dohodli, že sa zvýšia spotrebné dane a tým aj cena cigariet a piva. Od pôvodnej úvahy zaviesť spotrebnú daň aj na víno vláda ustúpila, pretože politici nechceli znevýhodniť slovenských vinárov oproti kolegom v susedných štátoch.
Následne prišli s návrhom zvýšiť spotrebnú daň na pivo o 49 percent napriek tomu, že slovenskí pivovarníci by po jej zvýšení mali výrazne vyššie sadzby dane ako ich kolegovia v Česku, Maďarsku, Poľsku či Rakúsku. Štátu však vďaka tomu malo pritiecť 14 miliónov eur.
Po mohutnej vlne odporu a lobingu zo strany výrobcov piva sa koalícia dohodla na kompromise, zvýšiť daň malým pivovarom o 23 a veľkým o 27 percent. Výnos pre štát sa tak scvrkol na 8,2 milióna eur. Ministerstvo financií následne oznámilo, že chýbajúcu časť do očakávanej sumy 14 miliónov eur nájde inde, napríklad zdanením nadbytočných emisných kvót.
No ani kompromisné nižšie zvýšenie sadzieb spotrebných daní na pivo nakoniec v parlamente neprešlo. Cena pollitra piva sa teda nezvýši o tri centy, no pod vplyvom zvýšenie DPH a cien energií od budúceho roka sa očakáva jeho mierne zdraženie.
Napriek tomu, že posledných sedem rokov sa spotrebná daň na pivo nemenila, fľaša 12- stupňového piva zdražela takmer o desať percent. Kým v roku 2004 stál polliter čapovanej či fľaškovej 12-tky v priemere 0,54 eura, v minulom roku to bolo už 0,60 eura.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch