Pomoc ľuďom postihnutými záplavami musí byť rýchla a efektívna, využiť sa musia všetky dostupné možnosti. Apeluje na to europoslankyňa za Kresťanskodemokratické hnutie Miriam Lexmann. V pléne Európskeho parlamentu súčasne vyzvala slovenskú vládu na rýchlu pomoc pre zasiahnuté regióny za využitia domácich aj európskych nástrojov.
Európsky fond solidarity
Ako europoslankyňa pripomenula, na Slovensku, podobne ako v ďalších krajinách strednej a východnej Európy, záplavy spôsobili obrovské škody na majetku. „Takéto extrémne prejavy počasia sa, žiaľ, čoraz viac stávajú súčasťou našich životov. Musíme preto v prvom rade prehodnotiť, či sú existujúce nástroje na posilnenie našej odolnosti a pripravenosti dostatočné a v prípade potreby nastaviť nové účinné stratégie krízového riadenia a civilnej ochrany,“ zdôraznila Lexmann, ktorá je súčasne jednou z iniciátorov uznesenia Európskeho parlamentu k tejto mimoriadnej situácii. Europoslankyňa informovala, že EÚ má na pomoc v prípade prírodných katastrof vytvorený takzvaný Európsky fond solidarity. Štáty ho za splnenia podmienok môžu mobilizovať. V takýchto prípadoch je podľa Lexmann kľúčové, aby sa financie z fondu dostali čo najskôr poškodeným, a to v čo najvyššej sume už pri preddavkovej platbe.
Žiadosť o navýšenie platieb
„Keďže, ako sa hovorí, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva, rýchla pomoc je pre obnovu zásadná. Preto sme spolu s ďalšími kolegami podali pozmeňovací návrh, v ktorom žiadame Komisiu o navýšenie preddavkových platieb pre mimoriadne prípady, keďže súčasné limity sú nedostatočné,“ doplnila Lexmann. KDH informovalo, že v nadväznosti na rozpravu Európskeho parlamentu zareagoval aj eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič. Ten prisľúbil navýšenie objemu financií pre zvládanie škôd spôsobených prírodnými katastrofami.