Ak by parlamentné voľby boli teraz, najviac hlasov by získala strana Smer-SD, a to 26,2 percenta. Nasledovala by za ňou strana SaS, ktorú by podporilo 16,6 percenta voličov a na treťom mieste by skončila strana SNS so ziskom 13,5 percenta hlasov. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis pre agentúru SITA. Do parlamentu by sa na základe výsledkov prieskumu dostala aj Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 10,7 percenta voličských hlasov. Hnutie OĽaNO - NOVA by získalo rovných 9 percent. Do parlamentu by prešli aj Most-Híd so ziskom 5,4 percenta hlasov a KDH, ktoré by volilo 5,1 percenta voličov. Naopak, pred bránami parlamentu by ostali Sme rodina - Boris Kollár (4,8 percenta), SMK-MKP (4,5 percenta) či #Sieť (1,1 percenta hlasov).
V Martine sa v stredu začína výcvik prvých dobrovoľných vojakov, ktorý potrvá do 30. septembra. V rámci pilotného projektu prejde základným vojenským výcvikom a následne odbornou časťou 37 dobrovoľníkov, z toho 13 žien. Do projektu dobrovoľnej vojenskej prípravy sa pôvode prihlásilo 129 záujemcov. Časť z nich však neprešla zdravotnou prehliadkou, psychotestmi alebo bola vyradená z administratívnych dôvodov.
Súčasné nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR zatiaľ neeviduje rokovania o vstupe nového investora do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Koncom vlaňajška pritom vtedajší minister hospodárstva Vazil Hudák priznal záujem ruskej spoločnosti Rosatom o tento projekt, ktorý mu bol tlmočený počas jeho návštevy v Ruskej federácii. „Nemáme v súčasnosti informácie o rokovaniach s potenciálnymi investormi v súvislosti s projektom nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.
V druhom kvartáli tohto roka sa v Bratislave predalo 1 245 bytov v novostavbách, čo oproti minulému štvrťroku predstavuje nárast o 40 percent. Je to najsilnejší predaj od utlmenia realitného trhu po hospodárskej kríze v rokoch 2008 a 2009. Cena bytov v novostavbách v Bratislave medzikvartálne narástla o 2,4 percenta na úroveň 2 373 eur za meter štvorcový. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 9 percent.
Zdroj: hypoindex.cz (ilustračné foto)
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble neočakáva preteky v znižovaní daní pre firmy po tom, ako Veľká Británia ohlásila plány na zníženie svojej korporátnej dane. Šéf nemeckého rezortu financií v stredu uviedol, že britský krok bude mať na nemeckú politiku malý vplyv. „Nemáme v Európe zámer odštartovať preteky v znižovaní daní," vyhlásil W. Schäuble. „Nie sme proti konkurencii v oblastí daní, ale uprednostňujeme to, aby rozpočty verejných financií vo všetkých členských krajinách boli dôkladne a primerane financované," dodal minister.
Navyšovanie príjmov rozpočtu verejnej správy napríklad počas jeho prerokúvania v parlamente a následné využívanie týchto dodatočných rozpočtových prostriedkov by sa malo upraviť. Ministerstvo financií pripravilo novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, v ktorej okrem iného navrhuje podmieniť využitie dodatočných príjmov v rozpočte, s ktorými pôvodne daňová prognóza rezortu financií nepočítala, až ich potvrdením v niektorej z ďalších prognóz počas bežného roka. Ak by teda aj poslanci navýšili rozpočtové príjmy, táto suma by sa mohla využiť iba v prípade, ak by analytici ministerstva financií potvrdili, že príjmy z daní a odvodov budú skutočne vyššie, ako sa pôvodne očakávalo.
Prezident Andrej Kiska vymenoval v stredu na návrh vlády Antona Šafárika za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Predošlý šéf SIS Ján Valko požiadal predsedu vlády Roberta Fica o odvolanie z funkcie. Anton Šafárik bol do funkcie vymenovaný na návrh SNS. Podľa koaličných dohôd riaditeľa informačnej služby navrhujú národniari. Bol to výsledok kompromisov po tom, čo SNS ustúpila od obsadenia ministerstva vnútra, ktoré zostalo Smeru-SD. A. Šafárik bol v rokoch 2011 až 2014 prezidentom Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku, predtým bol aj viceprezidentom tejto organizácie.
Riziko insolvencií firiem vo svete prudko rastie. Vyplýva to z hodnotenia 160 krajín, kde priemerné hodnotenie rizika dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných šestnásť rokov. To korešponduje so známkou B, ktorá predstavuje "značné riziko". Ako ďalej informovala spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá manažovaním kreditného rizika firiem, nový stupeň hodnotenia rizikovosti E, ktoré predstavuje 'extrémne riziko', už dostali mnohé rozvíjajúce sa krajiny. Patria medzi nich Afganistan, Arménsko, Stredoafrická republika, Kuba, Eritrea, Irán, Irak, Líbya, Sudán, Sýria, Východný Timor, Venezuela, Jemen a Zimbabwe.
Francúzsko uľahčí situáciu zahraničným spoločnostiam prichádzajúcim do krajiny podnikať. Zamestnancom, ktorí do Francúzska prídu zo zahraničia, ponúkne najpriaznivejšie daňové podmienky v Európe. Opatrenia, ktoré dnes oznámil premiér Manuel Valls, majú zvýšiť atraktivitu Paríža a po rozhodnutí Britov opustiť Európsku úniu majú prilákať finančné miesta z Londýna, napísali agentúry AFP a Reuters.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.