Podľa neho to vyplýva z novely zákona o dani z príjmov predloženej do medzirezortného pripomienkového konania. „Tá opäť poškodzuje a komplikuje slovenský daňový systém, ktorý bol ešte pred pár rokmi lákadlom pre zamestnávateľov zo zahraničia,“ povedal.

Vyššie dane budú podľa M. Moravčíka investori platiť kvôli dlhšiemu odpisovaniu majetku.

„Napríklad o náklady na postavenie administratívnej budovy si mohol investor doteraz znížiť základ dane už za 20 rokov, po novom sa to predĺži až na dvojnásobok, teda na 40 rokov. To zvýši náklady na také budovy, do ktorých by zahraničné firmy boli ochotné presunúť časť svojej administratívy. Na Slovensku na podobných pozíciách už teraz pracujú tisícky ľudí, napríklad na medzinárodnom zúčtovaní, call centrách a podobne,“ povedal.

Podobne sa podľa neho predlžuje odpisovanie aj mnohých ďalších druhov majetku, ktoré investor zaplatí v jednom roku, ale dane mu budú znižovať len veľmi pomaly. „Pre investorov to je zlý signál, Slovensko v ich očiach klesne,“ konštatoval.

Ďalším problémom novely sú podľa M. Moravčíka administratívne komplikácie. „Zmeny v odpisovaní majetku sa nebudú týkať len nového, ale aj starého majetku. Daňovníci budú musieť všetko prepočítať a v očiach investorov sa stane Slovensko menej predvídateľnou a viac rizikovou krajinou. Je to už tretíkrát po sebe, čo vláda Smeru významne zhoršuje podmienky pre investorov,“ zdôraznil M. Moravčík.

Najprv podľa neho zvýšila sadzbu dane z príjmu nad úroveň okolitých krajín. Potom sťažila umorovanie strát. Teraz predlžuje odpisovanie majetku. „Vláda si neuvedomuje, že toto sú oblasti, ktoré zahraniční investori pri rozhodovaní o umiestnení investície starostlivo skúmajú predtým, ako sa rozhodnú, kam pôjdu. Slovensko sa pre nich, žiaľ, stáva čoraz menej atraktívne,“ konštatoval podpredseda KDH.

Novela zákona o dani z príjmov je podľa M.  Moravčíka ďalším dôkazom, že vláda nekoná v záujme všetkých, ale len niektorých. „Vyvoleným investorom poskytuje stimuly za desiatky miliónov eur a všetkým ostatným dane zvyšuje. Pre Slovensko to je zlé, pretože o tisícky miest prichádzame a stovky si draho kupujeme,“ zdôraznil.

Ak chce vláda skutočne pomôcť Slovákom, tak by mala podľa neho predražené stimuly nahradiť zlepšením podmienok pre všetkých zamestnávateľov, domácich aj zahraničných. „Ak treba niekoho zvýhodniť, tak sú to malé a rodinné podniky, v ktorých nejde o miliónové zisky, ale o postaranie sa o seba a o svojich najbližších,“ dodal M. Moravčík.