KDH i SDKÚ sa na nových bilbordoch vyhraňujú proti Smeru
Akokoľvek zdržanlivo sa kresťanskí demokrati vyjadrujú k požiadavkám iných stredopravých strán, aby sa po voľbách nespájali so Smerom-SD, na predvolebných plagátoch sa snažia vykresliť ako alternatíva voči Robertovi Ficovi. „Toto je o alternatíve voči socialistickému smerovaniu, voči politike, ktorú Slovensko zažilo nielen v dávnejšej, ale aj v nedávnejšej minulosti,“ vyhlásil dnes predseda KDH Ján Figeľ. Zároveň však opäť nevylúčil koalíciu so Smerom-SD po voľbách.
SDKÚ-DS zas predstavuje na novom bilborde "modrú" a "červenú" alternatívu ako dve rovnocenné možnosti, aj keď preferencie strany boli v posledných prieskumoch zhruba osemkrát nižšie než Smeru-SD.
Foto - Ján Filip
Na protestoch sa objavili transparenty proti strane 99 percent
Na ďalšom proteste Gorila, ktorý časť aktivistov zvolala na Hodžovo námestie v Bratislave pred Prezidentský palác, sa medzi niekoľkými stovkami protestujúcich objavila aj skupina mladých ľudí s transparentmi Nechceme budúce Gorily 99 %. Na nich sú zobrazené tváre niektorých predstaviteľov strany 99 % ako aj SDĽ. Mladí ľudia mali aj letáčiky, na ktorých sa písalo, že 99 % je podvodný projekt miliardárov. Podľa informácií SME sa ľudia rozdávajúci letáky proti strane 99 % odmietli vyjadriť k tomu, kto im letáky dal a prečo ich rozdávajú. Organizátori protestu zopakovali svoje tradičné požiadavky. Chceli zrušenie predčasných volieb a vytvorenie úradníckej vlády.
Časť účastníkov sa následne presunula pred sídlo KDH na Bajkalskej ulici, ktoré strážili ťažkoodenci. Zhromaždení kričali heslá proti KDH a smerom na ťažkoodencov hádzali rolky toaletného papiera. Ťažkoodencov posilnili ďalší policajti so štítmi. Polícia vyzvala, aby sa účastníci protestu rozišli, pretože zhromaždenie bolo to nezákonné, na čo účastníci reagovali pokrikmi nevôle. Jedného z aktivistov, ktorý mal v rukách megafón, vzali policajti z davu a zaviedli pred vestibul.
Napokon sa zvyšky účastníkov protestu presunuli spred centrály KDH pred sídlo strany SaS, ktoré je neďaleko. Richard Sulík, Ľubomír Galko, Martin Poliačik a Jozef Mihál vyšli pred budovu a protestujúcimi diskutovali.
Foto - SITA / Jozef Jakubčo
SaS pôjde do gay clubu
Poslanci Národnej rady Martin Poliačik a Juraj Droba pôjdu robiť kampaň do bratislavského gay clubu. Čaká ich tam diskusia s voličmi, ale aj diskotéka. SaS vo volebnom programe navrhuje zaviesť inštitút životného partnerstva. Ten by umožnil medzi partnermi dediť a zaviedol by im vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Nemohli by si však adoptovať deti. Transsexuálom by zas liberáli ponúkli šancu úplne si zmeniť totožnosť, aby neboli diskriminovaní pri hľadaní práce.
SaS nie je prvá, kto takúto aktivitu vyvíja. Predvolebnú akciu v gay clube ohlásila v minulosti aj Eleonóra Mojsejová.
Smer využije MDŽ
Favorit na víťazstvo v marcových voľbách Smer-SD skončí kampaň v Bratislave. Sympatizantov chce vo štvrtok pritiahnuť do Národného tenisového centra na vystúpenie českého speváka Michala Davida, ktoré spojí s oslavami Medzinárodného dňa žien. Smer-SD využíva tému MDŽ aj v iných mestách, ako hudobný sprievod si však inde dohodol „ľudovejšiu“ skupinu Drišľak. Aj SDKÚ-DS bude končiť kampaň v hlavnom meste, neuviedla však zatiaľ, akou formou.
KDH končí v Trnave, Most v Komárne, SaS na východe
Posledný predvolebný míting kresťanských demokratov sa uskutoční vo štvrtok v Trnave. Most zas uprednostnil Komárno, pri čom na budúci týždeň chystá mítingy len vo väčších mestách na juhu Slovenska. Pri plánovaní mítingov rátali vraj aj s tým, že predseda Béla Bugár bude chodiť do televíznych diskusií a preto sú mítingy neďaleko Bratislavy. „Potrebovali sme to logisticky zvládnuť,“ povedal šéf volebného štábu Mosta-Híd László Solymos.
SaS si naopak s logistikou až takú ťažkú hlavu nerobí a kampaň chce končiť na východe Slovenska.
Strany rady organizujú posledný míting v regióne, kde sa im medzi voličmi darí. KDH malo v Trnave v posledných voľbách mierne nadpriemerný výsledok 10,79 percenta. Napríklad na Spiši, Šariši či na Orave však kresťanskí demokrati bodovali ešte oveľa viac. Most-Híd dostal v roku 2010 v Komárne 34,56 percenta hlasov a porazil tam svojho rivala SMK. V Bratislave získalo SDKÚ-DS predvlani s prehľadom najviac hlasov (29,45 percenta) pred Smerom (23,81 percenta) a SaS (18,04 percenta).
Druhé miesto pre SDKÚ? To skôr Rusi uspejú v Madride
Bookmakeri zhoršujú kurzy na volebné výsledky SDKÚ-DS. Stávková kancelária Niké mala v polovici februára kurz 1,98, že strana Mikuláša Dzurindu získa aspoň 8,6 percenta hlasov. V priebehu dvoch týždňov stúpol na 3,22.
Vo Fortune sa kurz na to, že SDKÚ-DS skončí vo voľbách najhoršie druhá, za dva týždne zhoršil z 2,8 na 5,0. Napríklad futbalový tím CSKA Moskva má lepšie vyhliadky, že v Lige majstrov uhrá aspoň remízu na pôde madridského Realu (kurz 4,14).
Šéf SaS sa sťažuje, že zmluvu o trvalom eurovale čítalo len tisíc ľudí
Predseda SaS Richard Sulík odhadol, že zmluvu o založení trvalého záchranného fondu eurozóny (ESM) nečítalo na Slovensku viac než tisíc ľudí. „Som presvedčený, že ak by si ju ľudia prečítali, pochopili by, že je to niečo úplne strašidelné, že sa dávame do nevoľníctva," povedal pre agentúru SITA.
Ján Slota označil pakt rozpočtovej zodpovednosti za fiškálnu úniu
Predseda SNS kritizoval premiérku Ivetu Radičovú za to, že dnes v Bruseli týždeň pred predčasnými voľbami podpísala pakt rozpočtovej zodpovednosti. Ten predpokladá, že štáty pod hrozbou sankcií zavedú do svojich zákonov pravidlá vyrovnaných rozpočtov (maximálny ročný štrukturálny schodok verejných financií by mal byť 0,5 percenta HDP, pri najlepšie hospodáriacich štátoch jedno percento. Slovensko to dnes ani zďaleka nedosahuje). Slovensko síce pakt podpísalo, o jeho ratifikácii však rozhodne až nový parlament po voľbách.
J. Slota však tvrdí, že "Slovensko pomaly, ale isto prichádza o svoju suverenitu vlastizradnými krokmi niektorých členov vlády", napísala agentúra SITA. Podpis paktu tiež označil za súhlas s fiškálnou úniou.
Igor Matovič by zaviedol daň pre monopoly
„S veľkou radosťou by som na Slovensku zaviedol daň pre monopoly a špeciálnu bankovú daň,“ povedal v rozhovore pre denník Sme neformálny líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Bližšie svoj názor nepredstavil. V programe však strana takéto opatrenia nemá. Prihovára sa naopak za „efektívny a spravodlivý“ daňový a odvodový systém, „ktorý netrestá úspešných, ale je zároveň solidárny s nízko príjmovými skupinami obyvateľstva“.
Smer sa obáva podnetov na Ústavný súd
Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzval ministra vnútra a Ústrednú volebnú komisiu, aby ešte do volieb vydali jasné stanovisko, čo by sa stalo v prípade, ak sa ukáže, že 99 percent sa ako strana zaregistrovala na základe falošných podpisov. R. Fico sa obáva, že by niektoré politické strany mohli napadnúť na Ústavnom súde výsledky volieb a dožadovať sa ich opakovania.
"Nemôžeme nechať v neistote voličov ani politické strany. Slovensko si nemôže dovoliť takú nestabilitu, že po parlamentných voľbách budú neúspešné politické strany pre podozrenie z falšovania podpisov pri registrácii hnutia 99 percent atakovať ústavný súd a dožadovať sa opakovania parlamentných volieb," vyhlásil na tlačovej konferencii.
Aj keby ministerstvo vnútra stanovisko vydalo, ktorákoľvek kandidujúca politická strana sa môže do desiatich dní od hlasovania obrátiť na Ústavný súd a voľby spochybniť.
Zákon o politických stranách neuvádza možnosť, ako stornovať registráciu strany hoci aj s falošnými podpismi, ak už raz bola úradne zaregistrovaná. Na kandidovanie vo voľbách už strana podpisy nepotrebuje. Najvyšší súd by mohol ešte stranu rozpustiť na podnet generálneho prokurátora, 99 percent by sa však ešte mohli odvolať na Ústavný súd. Do volieb zostáva týždeň, rozpustenie by tak muselo prebehnúť v extrémne krátkom čase.
Ilustračné foto - Ivan Fleischer
99 percent sa sťažuje na selektívnu spravodlivosť
Polícia nevyšetruje podnety na iné strany v parlamentných voľbách, len podpisy hnutia 99 percent, sťažuje sa strana vo vyhlásení. Žiada preto o preverenie hárkov všetkých politických strán kandidujúcich vo voľbách.
Má to však jeden háčik. Podpisy sú potrebné len na zaregistrovanie nových strán, nie na samotnú kandidatúru. Preto podpisy museli spomedzi strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, zbierať pred marcovými parlamentnými voľbami len 99 percent a zoskupenie okolo Igora Matoviča – Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH, SNS, SaS, Most-Híd či SMK nepotrebovali predkladať žiadne podpisy občanov.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková