Ruská invázia na Ukrajinu opäť zvýšila obavy z možného použitia jadrových zbraní. Slovný ping-pong hrajú aj lídri veľmocí Ruska a USA. Kam by previezli hlavu Spojených štátov, ak by skutočne došlo k scenáru jadrovej katastrofy? Téme sa venuje portál Newsweek.

Vladimir Putin niekoľkokrát varoval, že použije všetky dostupné prostriedky na „ochranu Ruska a jeho ľudu", a nový strategický plán USA zverejnený tento týždeň - Stratégia národnej bezpečnosti - sa venuje aj obavám z možného spoliehania sa Ruska na jadrové zbrane.

„Spojené štáty nedovolia Rusku ani žiadnej inej mocnosti dosiahnuť svoje ciele použitím jadrových zbraní alebo hrozbou ich použitia," uvádza sa okrem iného v strategickom pláne.

 Keďže ruský opozičný líder Nikolaj Rybakov aj proputinovský silák Ramzan Kadyrov naznačili, že ruský prezident by mohol použiť jadrové zbrane, vynárajú sa otázky, čo by sa stalo s vládou USA v prípade jadrovej vojny.

Prezident Joe Biden začiatkom októbra povedal, že svet čelí „vyhliadke na Armagedon" a že Putin „nežartuje, keď hovorí o možnom použití taktických jadrových alebo biologických či chemických zbraní, pretože jeho armáda je, dá sa povedať, výrazne poddimenzovaná".

Raven Rock

Podrobnosti o tom, ako by USA zvládli jadrový konflikt s Ruskom, sú, samozrejme, utajené. Predpokladá sa, že činnosť vlády by pokračovala v horskom komplexe Raven Rock, ktorý sa nachádza vo vnútri hory neďaleko Blue Ridge Summit na hranici štátov Pennsylvánia a Maryland, uvádza Newsweek. 

Komplex sa označuje ako „podzemný Pentagón" a predpokladá sa, že vláda USA by v prípade ničivého útoku na hlavné mesto krajiny pôsobila práve z tohto miesta.

Vláda poskytuje len málo informácií o komplexe, ktorý je známy aj ako „Site R" a „Harry's Hole", čo je názov, ktorý dostal preto, lebo niekdajší prezident Harry S. Truman nariadil jeho výstavbu v roku 1949.

Prezident Truman dal v roku 1945 pokyn zhodiť dve atómové bomby na Japonsko. Bolo to vôbec prvýkrát v histórii, kedy sa jadrové zbrane stali súčasťou vojny.

Bývalý viceprezident Dick Cheney údajne strávil istý čas v zariadení po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, pričom naznačil, že by ho mohla využiť súčasná administratíva v prípade národnej krízy.

Mesto je opradené tajomstvom

Garrett Graff je novinár a autor knihy Raven Rock z roku 2017: Príbeh tajného plánu americkej vlády na sebazáchranu - zatiaľ čo my ostatní zomrieme.

„Raven Rock je masívna, vylesnená hora. Je to samostatne stojace mesto... s trojposchodovými budovami, postavenými vo vnútri tejto hory. Má všetko, čo malé mesto - je tam hasičský zbor, policajné oddelenie, zdravotnícke zariadenia, jedálne," uvádza sa v Graffovej knihe.

Mesto Fairfield v Pensylvánii sa nachádza neďaleko utajovaného miesta a v roku 2018 starosta mesta Robert Stanley pre Fox 43 povedal, že „väčšina ľudí nemá ani potuchy, čo je vo vnútri".

Autor bestsellerov New York Times William Doyle v úryvku zo svojej novej knihy, ktorú v stredu uverejnil Newsweek, upozornil na to, ako by sa Raven Rock mohol využiť v prípade jadrovej krízy.

Môžu nastať komplikácie

Podľa profesorky z Americkej univerzity a odborníčky na národnú bezpečnosť USA Sharon Weinerovej má vláda Spojených štátov tzv. plány kontinuity.

„Napríklad počas prejavu o stave únie je vždy (aspoň jeden) člen prezidentovho kabinetu, ktorý sa na ňom nesmie zúčastniť a namiesto toho strávi čas prejavu na neznámom mieste," povedala Weinerová pre Newsweek.

Ide totiž o to, že ak by v Kapitole „všetkých zavraždili, zostal by nažive jeden človek, ktorý má prepojenie na ústavú autoritu a môže prevziať vedenie vlády".

Weinerová uviedla, že súčasné plány, čo robiť v prípade jadrovej vojny, „predpokladajú, že prezident bude prevezený na bezpečné miesto, oboznámený so situáciou a prijme racionálne rozhodnutie o ďalších krokoch vrátane prípadnej odvety na akýkoľvek prichádzajúci jadrový úder".

„Môžu nastať ťažkosti," pokračovala Weinerová. „Napríklad to, ako rýchlo bude prezident evakuovaný, pravdepodobne závisí od toho, či sú dve hodiny popoludní a prezident je v Oválnej pracovni, alebo dve hodiny ráno a prezident je omámený a možno aj dezorientovaný."

„Bolo by dobré poradiť sa s tímom. Ale v prípade jadrového útoku sa môže stať, že potrební poradcovia nebudú nablízku alebo sa s nimi bude ťažko konzultovať pre problémy s komunikáciou alebo polohou," vyjadrila sa.

Weinerová pre Newsweek takisto uviedla, že ďalší okruh otázok „vychádza z behaviorálnej psychológie a spochybňuje mieru, do akej bude prezident počas krízy ovplyvnený kognitívnymi predsudkami a behaviorálnymi skratkami, ktoré znamenajú, že rozhodnutia nie sú racionálne".

Ďalšie dôležité správy

Washington,Dc,,United,States,,Us,President,Joe,Biden,In,White
Neprehliadnite

Počujeme prvé salvy tretej svetovej vojny? Biden reaguje na Putinove vyhlásenia