Zamestnávateľ logicky začína hľadať pracovníkov v najbližšom okolí, potom po celom Slovensku. Nasleduje pohraničie, kde nie je až taká jazyková bariéra. No pre Poliakov a Maďarov nie je Slovensko finančne zaujímavé, takže tu vo väčšom počte nepracujú.

Taká istá

Nasleduje širší okruh zahraničia. Pre nízku jazykovú bariéru najímajú firmy Slovákov z enkláv v Rumunsku alebo Srbsku. Po tristo rokoch, keď tieto „kolónie“ vznikali, je to vlastne šanca aj na návrat do pôvodnej vlasti.

Podľa šéfa Trenkwalderu Luboša Sirotu Bulhari ani Rumuni nie sú z dlhodobého hľadiska pre Slovensko riešením, keďže investičná vlna už preskočila aj na Balkán. Viac ako dvetisíc ľudí z týchto krajín sa na Slovensko podľa jeho odhadov nepodarí dostať.

Pridáva sa aj člen predstavenstva Volkswagenu Slovakia pre personálnu oblasť Jaroslav Holeček. Ak môžu vycestovať, pôjdu radšej do Veľkej Británie alebo Írska. Navyše, Rumunom sú bližšie krajiny, v ktorých sa hovorí románskym jazykom.

Nestabilnosť Rumunov vyvracia riaditeľ pre ľudské zdroje a externú komunikáciu Samsungu Electronics Anton Ondrej. Vychádza z vlastných skúseností.

Kde sú zásobárne ľudí

Začali so štyrmi stovkami maďarsky hovoriacich Rumunov. Ostala z nich stovka. Na základe toho však nechce tvrdiť, že sú nestabilní. Fluktuácia Slovákov je podľa neho taká istá.

Kritický je čas zapracovania vo fabrike. Stabilní sú až tí, ktorí vydržia rok a viac. Do fabriky v Galante potrebujú prijať 700 až 750 ľudí. Už teraz im je jasné, že bez cudzincov sa nezaobídu.

Dnes ich majú 130 z celkového počtu 4 500. Tridsiatku Kórejcov a stovku Rumunov, Bulharov a Srbov, pracujúcich vo výrobe. Cudzinci by podľa A. Ondreja nemali ani po nábore tvoriť viac ako desať percent zamestnancov.

Divoký východ

Ďalšou zásobárňou ľudí je Ukrajina. V máji padli množstevné kvóty na dovoz Ukrajincov. Ľ. Sirota spomína zahraničných investorov, ktorí zvažujú príchod do Košíc, Prešova a v súvislosti s tým uvažujú priamo aj s dovozom pracovnej sily.

„Pýtajú sa na to, aký je pulz pracovnej sily v regióne a ak nie je dostatočný, tak aké sú možnosti dovozu,“ vysvetľuje.

Ukrajinský trh má však podľa neho špecifiká, ktoré sťažujú dovoz Ukrajincov. Podnikanie v tejto oblasti je u východných susedov veľmi neprehľadné. Potrebné sú kontakty, „požehnanie“.

Pokiaľ ide priamo o pracovnú silu, zaujímavejšia je Západná Ukrajina, pretože na Východnej je veľký priemyselný boom. Ale ani na túto oblasť sa podľa Zuzany Vatráľovej z Medzinárodnej organizácie pre migráciu netreba spoliehať:

„Západ Ukrajiny je už prázdny.“ Podľa odhadov Ukrajine už teraz chýbajú dva milióny pracovníkov.

Za východnými hranicami hľadá ľudí aj galantský Samsung. Na Ukrajine je už podľa Antona Ondreja pripravených prvých 50 Ukrajincov. Čakajú na vybavenie povolení.

Ukrajinci sa uplatnia aj v stavebníctve, na pomocných prácach, ale doviezť by sa odtiaľ mali dať aj šičky, ktorých je na Slovensku nedostatok. Novootvorená fabrika Eson Europe v Partizánskom s nimi ráta aj do výroby kovových rámov a stojanov pre LCD televízory. Jozef Polakovič, personálny supervízor Esonu hovorí, že hľadať pracovné sily budú pravdepodobne na východe Ukrajiny už o rok.

Ilustračné foto - Ivan Fleischer