Čína sa snaží o získanie pozície najdominantnejšieho hráča na svetovom trhu aj prostredníctvom posilňovania svojej meny jüan v zahraničí. Viaceré krajiny Južnej Ameriky na čele s Argentínou v súčasnosti trápi nedostatok amerických dolárov, a preto sa obzerajú po pomoci inde, píše Bloomberg.
Čínska geopolitická príležitosť
„Centrálna banka nemá dostatok dolárov, takže je ochotná prijať pomoc, ktorú ponúka Čína,“ povedal ekonóm Marcelo Elizondo z Buenos Aires. „Pre Argentínu menové väzby predstavujú záchranu, zatiaľ čo pre Čínu je to geopolitická príležitosť,“ doplnil.
Pre Argentínu predstavuje jüan rýchle a krátkodobé riešenie, ako udržať ekonomiku krajiny v pohybe, obzvlášť v čase, keď dlhodobé plánovanie čelí inflačným a politickým výzvam. Peking pred časom povolil Argentíne menovú výmenu vo výške 18 miliárd dolárov na podporu obchodu medzi krajinami. Tá sa zakladá na bilaterálnej dohode štátov z roku 2009, ktorá bola koncipovaná ako poistka na posilnenie devízových rezerv v čase likvidity.
Posilňovanie jüanu na argentínskom trhu
V súčasnosti už viac ako 500 argentínskych spoločností z rôznych odvetví prejavilo záujem platiť za dovoz v čínskych jüanoch. Import, za ktorý tamojšie úrady doposiaľ umožnili zaplatiť v jüanoch, presiahol v prepočte čiastku 2,9 miliardy dolárov.
Pozíciu si jüan v Argentíne posilňuje aj na menových trhoch. Počas prvých desiatich júnových dní dosiahli transakcie v čínskej mene výšku v prepočte 285 miliónov dolárov, čo predstavuje dvojnásobok všetkých májových transakcií.
Argentínska finančná situácia
Platby v jüanoch zvažuje aj výrobca domácich spotrebičov Whirlpool, ktorý z Argentíny plánuje vyvážať viac ako 70 percent výrobkov pre juhoamerický trh. Spoločnosť, ktorá vlani investovala 52 miliónov dolárov do novej fabriky neďaleko Buenos Aires takisto pociťuje pri dovoze nedostatok dolárov v krajine. Pred niekoľkými mesiacmi preto musela dokonca nakrátko pozastaviť výrobu.
Argentína v súčasnosti bojuje s veľkými finančnými problémami. Tamojšia mena – argentínske peso – stratila za posledných 12 mesiacov polovicu svojej hodnoty a dolárové rezervy centrálnej banky klesli na najnižšiu úroveň od roku 2016. Po odstránení čínskej finančnej „injekcie“, rezerv v zlate a multilaterálneho financovania sú jej likvidné hotovostné rezervy dokonca záporné.
Peking vie, čo robí
Na pozadí napätých čínsko-amerických vzťahov sa Peking snaží profitovať na globálnom poli aj prostredníctvom svojej meny. Jüan prezentuje ako alternatívu voči doláru, postupne otvára trhy a ustupuje od pravidelných menových intervencií.
Čínska centrálna banka takisto uzatvorila dohodu so zhruba 40 krajinami sveta, ktorá umožňuje menovú výmenu, akú Peking pred časom uskutočnil s Argentínou. Čína má rovnako dlhodobé snahy uskutočňovať cezhraničné platby v jüanoch prostredníctvom svojho platobného systému, známeho ako CIPS.