Prvým známym prípadom covid-19 bol predajca na trhu v čínskom meste Wu-chan, nie účtovník, ktorý zrejme nemal žiadne prepojenie s trhom, ale ktorého prípad prispel k špekuláciám, že vírus mohol uniknúť z laboratória, uvádza The Guardian.

Pôvod vírusu, ktorý spôsobuje covid-19, zostáva záhadou a hlavným zdrojom napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Ľudia sa nakazili prirodzene

Spoločná štúdia Číny a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tento rok takmer vylúčila teóriu, že covid-19 pochádza z laboratória, pričom najpravdepodobnejšou hypotézou je, že sa ľudia nakazili prirodzene, pravdepodobne prostredníctvom obchodu s voľne žijúcimi zvieratami.

Coronavirus,Covid-19,Under,The,Microscope.,3d,Illustration
Neprehliadnite

Expertom WHO sa nepodarilo potvrdiť pôvod koronavírusu u zvierat

Tím odborníkov pod vedením WHO strávil štyri týždne v centrálnom meste Wu-chan a jeho okolí s čínskymi vedcami a v spoločnej správe z marca uviedol, že vírus Sars-CoV-2 sa pravdepodobne preniesol z netopierov na ľudí prostredníctvom iného zvieraťa, no potrebný bol ďalší výskum.

Účtovník nebol prvým

Účtovník, ktorý bol všeobecne považovaný za prvého človeka s covid-19, uviedol, že jeho prvé symptómy sa objavili 16. decembra, o niekoľko dní neskôr, ako sa pôvodne vedelo, uviedol Michael Worobey, vedúci ekológie a evolučnej biológie na University of Arizona.

Zmätok spôsobil problém so zubami, ktorý mal muž 8. decembra, uviedla štúdia. „Jeho symptómy sa objavili v niekoľkých prípadoch u pracovníkov na trhu Huanan, čím sa stala predavačka morských plodov najskorším známym prípadom, pričom choroba začala 11. decembra,“ uvádza sa v štúdii.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Väčšina skorých symptomatických prípadov súvisela s trhom, konkrétne so západnou časťou, kde boli psy medvedikovité v klietkach, a poskytla silný dôkaz o pôvode pandémie na trhu so živými zvieratami.

Pôvod má na trhu

Profesor Worobey bol jedným z približne 15 odborníkov, ktorí v polovici mája zverejnili stĺpec v časopise Science, v ktorom požadovali seriózne posúdenie tézy, že vírus unikol z laboratória vo Wu-chane.

Život v Číne sa pomaly vracia do normálu.
Neprehliadnite

WHO: Pandémia nemusí mať pôvod v čínskom meste Wu-chan

V tomto najnovšom článku tvrdil, že jeho výskum pôvodu epidémie „poskytuje silné dôkazy o pôvode pandémie na trhu so živými zvieratami“.

Jedna skoršia kritika trhovej teórie bola, že keďže zdravotnícke úrady upozorňovali na prípady podozrivého ochorenia spojeného s trhom už 30. decembra 2019, došlo by k zaujatosti, ktorá by viedla k identifikácii väčšieho počtu prípadov ako inde, keďže na to už bola upriamená pozornosť.

Analyzovali prípady

Na vyvrátenie tohto argumentu profesor Worobey analyzoval prípady, ktoré nahlásili dve nemocnice predtým, ako bolo vydané varovanie. Tieto prípady boli tiež do značnej miery spojené s trhom a tie, ktoré neboli, sa napriek tomu geograficky koncentrovali okolo neho.

Premiér Eduard Heger
Neprehliadnite

Nový Covid automat: Zavádzame lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil premiér Heger

„V tomto meste s 11 miliónmi ľudí je polovica prvých prípadov spojená s miestom, ktoré má veľkosť futbalového ihriska,“ povedal Worobey pre New York Times.

„Je veľmi ťažké vysvetliť vzorec, ak prepuknutie nezačalo na trhu.“ Peter Daszak, odborník na choroby, ktorý bol vo vyšetrovacom tíme WHO, povedal, že ho analýza profesora Worobeyho presvedčila. „Dátum 8. decembra bola chyba,“ povedal pre Times.

WHO minulý mesiac navrhla nový panel odborníkov, ktorý by preskúmal zdroj koronavírusu.

čínska laborka
Neprehliadnite

Ako vírus SARS-CoV-2 (ne)unikol z čínskeho laboratória